Gözler denize indi

10.08.2009 Pazartesi

İstanbul'un hiç deniz görmeyen gözleri maviliklerle tanıştı. İDO'ya ait vapurla Boğaz'da tur atan vatandaşlar ilk kez martılara simit atıp mutluluğu tattı

Üç yanı denizlerle çevrili olan Türkiye'de kimi gözler denizi hiç görmedi. "Elimi uzatsam deniz" olan İstanbul'un kimi sakinleri de maviliklerle hiç buluşmadı. İşte DenizTemiz Derneği ve İDO, denize uzak bu gözler için önemli bir organizasyona imza attı. İstanbul'da yaşamalarına rağmen daha önce hiç denizi görmemiş bin 500 kişi, DenizTemiz Derneği'nin düzenlediği Boğaz turu gezisi sayesinde ilk defa denizle buluştu.

'Adetten sanırdım...'
Etkinliğe katılan vatandaşlardan Leyla Güngör'ün şu sözleri geziye katılanların ortak duygusunu anlattı: Hep filmlerde dizilerde izlerdim. Vapura binenler simitini martılarla paylaşırdı. Ben adetten sanırdım. Bende 2 tane alıp, birini kendim yedim birini martılara attım". Bu arada DenizTemiz Turmepa Genel Müdürü Levent Ballar ise "Bu insanların hepsi İstanbul'da yaşıyor, ancak denizi sadece televizyondan görmüşler. Son derece acı verici" dedi.
BİZE ULAŞIN