Seferihisar yanıyor

11.08.2009 Salı

İzmir Seferihisar'da çıkan orman yangını, yaklaşık 500 hektarlık alanı kül etti... Alevlerin sıçradığı yazlık siteler boşaltıldı, tatilciler büyük panik yaşadı...

Türkiye'nin dört bir yanından gelen yangın haberlerine, her gün yenileri ekleniyor. İzmir'in Seferihisar ilçesi Doğanbey Körfezi arasında çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek 500 hektarlık alanı kapladı. Yangına; 300 işçi, 30 arazöz, 11 dozer, 9 uçak ve 4 helikopterle müdahale edildi. Alevler, tatil sitelerinin bulunduğu Doğanbey ve Ömür beldelerine de sıçradı.

Çoban gözaltına alındı
Yaklaşık 10 bin kişinin bulunduğu beldeler bir anda dumanlarla kaplanırken, yazlıkçılar arasında büyük panik yaşandı. Seferihisar Belediyesi'nin uyarısıyla; Ömür beldesinde bulunan Doğakent, Saklıkent, Derya Sitesi ve Doğanbey Eski Köyü hemen boşaltıldı. Polis ve jandarmanın yanı sıra, sivil savunma ekipleri de tahliye çalışmalarına katıldı. Ürkmez-Seferihisar Karayolu da trafiğe kapatıldı. Bazı köylüler ise hayvanlarının yangında telef olduğu söyledi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Duman nedeniyle ekipler zorlanıyor. Yangın tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonlandırmak üzereyiz" dedi. Olaya neden olduğu öne sürülen 1 çoban ise jandarma tarafından gözaltına alındı.

Türkiye cayır cayır...
Öte yandan, Manisa'nın Salihli ilçesinde çıkan yangında ise yaklaşık 7 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Yalova'nın Süpürgelik mevkiinde de çıkan yangın sonucu, tamamı meşe ve çam ağaçları ile kaplı 6 hektarlık alan küle döndü. Yangının kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.
BİZE ULAŞIN