Nefes nefese yetişti

12.08.2009 Çarşamba

Üçüncü kez uygun karaciğer bulunan küçük Murat, hava ambulansıyla nakile yetişti. Diğer oğlu da karaciğer bekleyen baba, 'Dersimi aldım' dedi

Doğuştan karaciğer yetmezliği olan Mardinli Murat Öztekin'in (9) ailesi, 2 yıl önce oğullarının tedavisi için İzmir'e yerleşti. Murat'a iki defa uygun organ çıktı. Ancak küçük çocuk, her ikisinde de tesadüfen Mardin'de olduğu için nakil yapılamadı. Geçtiğimiz hafta şans üçüncü kez Murat'ın yüzüne güldü. İzmir Torbalı'da yaşayan 3 yaşındaki Ada Yağmur Alp, midesindeki delik nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde operasyon geçirdi. Ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan küçük kız solunum durması sonucu 7 Ağustos'ta hayatını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Ada Yağmur Alp'ın karaciğeri organ bekleyen Murat'a uyuyordu. Ancak aile yine Mardin'deydi.

ŞANS 3. KEZ YÜZÜNE GÜLDÜ
Beklenen haberi alan Baba Abdurrahman Öztekin, eşi ve oğlunu Nusaybin ilçesindeki futbol sahasına gönderirken, bir yandan da 112'yi arayarak ambulans helikopter istedi. Helikopter ambulansın ardından Diyarbakır-İstanbul uçağına bindirilen Murat, kardeşi ve annesi özel bir araçla İzmir'e gitti. Gerekli hazırlıkları yapılan Murat'a nakil işlemi yapıldı. Yaşadıklarından ders aldığını belirten baba Öztekin, "Murat sonunda nakil oldu. Şimdi sıra Umut'da. Ancak Umut'u ne olursa olsun Mardin'e götürmeyeceğim" dedi.

'KALPTE 4, KARACİĞERDE 12-17 SAAT BEKLENİR'
Ege Üniversitesi Organ Nakli Koordinatönü Opr. Dr. Şükriye Alyanak, kalp naklinde bekleme süresinin 4, karaciğerde ise 12-17 saat olduğunu vurguladı. Dr. Alyanak, "Tabii ki bu süre organın durumuna ve korunabilirlik koşullarına da bağlı. Organ ne kadar erken alıcıya transfer edilirse verimi o kadar artar. Organın dışarıda beklemesi istemediğimiz bir süreç" dedi.
BİZE ULAŞIN