Cennet Koyu cehennem oldu

13.08.2009 Perşembe

Dün Çanakkale ve Balıkesir'deki ormanlık alanlarda çıkan yangın saatler süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı...

Türkiye bu yıl da yangın haberleriyle sarsılıyor. Çanakkale'nin Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasındaki ormanlık alanda dün yangın çıktı. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, Cennet Koyu mevkisinde başlayan yangına 9 helikopter ve 2 uçakla havadan müdahale edildiğini, karadan da 20 arazöz ve diğer ekiplerin söndürme çalışmalarına katıldığını belirtti. Yangın nedeniyle ulaşımda da aksamalar yaşandı. Alevler nedeniyle Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasındaki yoldan araçların geçişine izin verilmedi.

ÇOBAN TUTUKLANDI...
Balıkesir de dün yangınlardan nasibini aldı. Ayvatlar Köyü yakınlarındaki fıstık çamı ağaçlandırma sahasında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yetkililer, yaklaşık 10 hektarı kül eden yangını rüzgar nedeniyle kontrol altına almakta güçlük çekti. Yangına 12 arazöz, 2 dozer, 1 helikopter, 100 personel ve vatandaşlar müdahale etti. Öte yandan; İzmir'in Seferihisar ilçesindeki orman yangınıyla ilgili olarak gözaltına alınan çoban Nuri Konuk (58), sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

ORMAN YANGININDA REKORTMENİZ
Türkiye hemen her gün bir başka orman yangınıyla mücadeleye girişirken Avrupa'da geçen yıl orman yangınlarından en ağır hasar gören ülkenin Türkiye olduğu belirtildi. AB'nin "Avrupa'da Orman Yangınları 2008" raporunda, "Uydu görüntülerinden yararlanarak yapılan tahminlere göre 2008'de Türkiye'de 27 bin 848 hektar alan yandı, ikinci sıradaki Yunanistan'da 24 bin 573, İtalya'da ise 24 bin 449 hektar zarar gördü. 17 Avrupa ülkesinde 2008 yılında 156 bin 449 hektar orman yandı" denildi.
BİZE ULAŞIN