Vahşete müebbet

17.08.2009 Pazartesi

Van'da kendisini ağabeyi ile aldattığından şüphelendiği hamile eşini önce döven, sonra bıçaklayan ve arabayla üzerinden geçerek öldüren katil zanlısı kocaya, savcı ömür boyu hapis istedi.

Olay 17 Mayıs 2009'da yaşanmıştı. 29 yaşındaki Kerem Çakan, imam nikahlı eşi 17 yaşındaki Eylem Pesen'in öz ağabeyi Tahir Çakan'la ilişkisi olduğundan şüphelenerek önce dövmüş, sonra da bıçaklamıştı. Hırsını alamayan koca, 5 aylık hamile olan genç kadını sokağa çıkarmış ve otomobil ile 2 kez üzerinden geçip eşini öldürmüştü. Kerem Çakan olaydan kısa bir süre sonra yakalanmıştı.

'Cinayet planlı işlenmiştir'
Cinayetle ilgili soruşturmayı yürüten Van Cumhuriyet Savcısı Alaattin Demir iddianamesini tamamladı. Sanığın eşini tasarlayarak ve kasten öldürdüğünü belirten savcı, cani koca için müebbet hapis cezası istedi. İddianamede, sanığın, herhangi ciddi bir tahrik olmadan eşini öldürdüğünü belirten savcı, "Eşinin, ağabeyi Tahir ile olan ilişkisini sadece tahmin boyutunda bildiği, eşini tasarlayarak ve kasten öldürdüğü, bu nedenle ilgili yasa maddeleri uyarınca müebbet hapis cezası ile cezalandırılması talep olunur" dedi. Davanın ilk duruşması 27 Ağustos'ta görülecek.

'Kocadır döver de sever de'
Eşi tarafından katledilen Eylem Pesen'in kısa yaşam hikayesi ise filmlere konu olacak türden. Güzelliği ile dikkat çeken lise 2'inci sınıf öğrencisi genç kız, okuldan alınarak baba zoruyla kendisinden 12 yaş büyük akrabasıyla evlendirilmişti. Resmi nikah yapılmayan Eylem, sık sık şiddet gördüğü için birçok defa baba evine sığınmış ancak 'kocandır, hem döver hem sever. Biz de boşanmak gibi bir düşünçe kabul görmez' nasihatıyla evine gönderilmişti.
BİZE ULAŞIN