Mafyayla dans öldürdü!

21.08.2009 Cuma

Sezai Rahmi Özden'in 5 yıl sonra bulunan cesedi, hayat hikayesini de çorap söküğü gibi getirdi. Mafyanın tehditleri, işadamının hileleri ve sevdiklerinin ihanetleri bir film gibiydi

İzmir'de mafyanın mallarına el koyduğu ve 5 yıl sonra cesedi bulunan işadamı Sezai Rahmi Özden'in hikayesi de öldürülmesi kadar trajik... Denizli'de tekstil sektöründe iş hayatına atılan Özden, ardından demir çelik sektörüne girdi. Kısa bir süre sonra İzmir Aliağa'da Sözden Metal'i kurdu. Bu sırada Ege Metal, borç batağına düştü. Sadece TEDAŞ ve Vakıfbank'a borcu 110 milyon doları aşan fabrika sahipleri, yeniden toparlanmak için Vakıfbank'tan 60 milyon dolar kredi almıştı. Ancak 2001 krizinden sonra borçlarını ödenmeyince banka, 2002'de fabrikaya el koyarak satışa çıkardı. Fabrikaya talip olan Sezai Rahmi Özden, Temmuz 2002'de, birikmiş borcu 10 yılda ödeme karşılığında bankayla anlaştı.

BACAĞINDAN KURŞUNLANDI

Bu sırada Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle 34 ay hapis yattıktan sonra zorunlu olarak askere giden Erol Evcil, Ağustos ayında vatani görevini tamamlayarak döndü. Alaattin Çakıcı'yı da arkasına alarak demir çelik sektörüne girmeyi planlayan Evcil, kendisi için çok uygun bir yatırın olan fabrikanın Özden tarafından alındığını öğrenince, hemen harekete geçti ve fabrikanın eski sahiplerinden Mustafa Ergül'ün de çocukluk arkadaşı olan eski ortağı Ahmet Büyükdoğan'ı devreye soktu. Ahmet Büyükdoğan, Özden'i fabrikanın yüzde 22 hissesini kendisine satmaya "ikna" etti. Bu arada 18 Ekim 2002'de, hisse devirleri yapılırken çıkan anlaşmazlık sonucu işadamı Özden sağ bacağından kurşunlandı.

FABRİKALARINA EL KONDU

Ayağına platin takılan Özden, iyileştikten sonra kendini vuran tetikçiyi vurdurmak için adam tutunca, "adam vurmaya azmettirmekten" 3 ay tutuklu kaldı. Bu arada korkudan, Ege Metal'deki işini arkadaşı Mazhar Tanrıkulu ile fabrikanın müdürü olan Mustafa Edik'e, Sözden Demir Çelik'teki hisselerinden bir kısmını da emaneten MHP'li Muvassat Dervişoğlu'na devretti. Özden, cezaevinden çıktıktan sonra Evcil tarafından öldürtülme korkusuyla saklandı. Özden'in yokluğunda, Ege Metal'in yönetimini ve hisselerini tamamen ele geçiren Evcil, fabrikanın adını da ERG Metal olarak değiştirdi. Fabrikanın yüzde 10 hissesini de Alaattin Çakıcı'ya veren Erol Evcil, Özden'in Muvassat Dervişoğlu'ndaki hisselerini de devraldı.

SEVGİLİSİ DE HESABINI BOŞALTTI

Son olarak 9 Ekim 2004'te, İzmir'den çağırdığı sevgilisi Ebru Türkan ile İstanbul'da yemek yiyen Özden, yine İzmir'de bulunan 2 çocuğunun annesi eşini de telefonla arayarak, acil bir durum nedeniyle 10 gün yurtdışına çıkacağını söyledi. Bu Özden'in ailesiyle son görüşmesi oldu. Geceyi sevgilisiyle geçiren Özden, ertesi gün de bir istasyondan otomobiline akaryakıt alırken görüldü ve bir daha kendisinden haber alınamadı. İşadamı ortadan kaybolduktan sonra ise sevgilisi Ebru Türkan, Özden'in hesabında bulunan 285 bin lirayı, internetten kendisinin ve kardeşinin hesabına aktardı. İşadamını bulmaya çalışan polis ise, tüm çabalara rağmen bir sonuç elde edemeyince dosyayı rafa kaldırdı.

BAŞI GÖVDESİNDEN AYRILMIŞ...

Bu arada fabrikanın müdürü Mustafa Edik, Sözden Metal'deki son hisseleri de "başkalarının el koyacağını" söyleyerek işadamının eşi Zehra Özden'den devraldı. Zehra Özden'in, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupla yeniden açılan soruşturmada ise polis, olaya karıştıkları belirlenen Mustafa Edik ile fabrikanın Muhasebe Müdürü Bestami Alliş'in de aralarında bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden işadamının eski bir çalışanı, Özden'i öldürdüklerini ve ormanlık alana gömdüklerini, olayda kullanılan silahı Karaburun'da denize attıklarını, otomobilini de Uşak'ta yaktıklarını itiraf etti. Bunun üzerine bölgede kazı yapan polis, işadamının başı olmayan kemiklerini ve vurulduğuna ayağına takılan platini buldu. Uşak polisi, o dönemde zanlının tarif ettiği bölgede lüks bir aracın tamamen yandığını, bu nedenle de plakası ve şase numarasının tespit edilemediğini açıkladı. Polis ayrıca zanlının itirafları doğrultusunda tabancayı da Karaburun sahilinde aramaya başladı. Özden'in el konulan mal varlığının bugünkü değerinin 100 milyon dolar olduğu belirlendi.
BİZE ULAŞIN