Türkiye alev alev!

24.08.2009 Pazartesi

Yazın bitimine günler kala dikkatsizlik ve umursamazlık yüzlerce hektar orman alanının kül olmasına neden oldu... Ülkemizin 17 farklı bölgesinde çıkan yangınlarda, hayvanlar da telef oldu

Geçtiğimiz Pazar günü Yalova, Kocaeli, Balıkesir, Denizli ve Antalya'da çıkan orman yangınlarında 308 hektar alan yandı. Yalova'daki yangının atılan sigara izmaritinden çıktığı ihtimali üzerinde durulurken, Kocaeli ve dğer bölgelerdeki yangınlarda ise sabotaj ihtimali ağırlık kazanıyor.

Yalova yangınında sigara izmariti şüphesi
Yalova'nın Armutlu ilçesinde önceki gün çıkan yangın aynı gece geç saatlerde kontrol altına alındı. Hayriye köyü yakınlarındaki, yaklaşık 200 hektarlık alanda etkili olan zaman zaman yerleşim yerlerini de tehdit eden yangında, 150 hektar kızılçam ormanı kül oldu. Yangın, önceki gece geç saatlerde güçlükle kontrol altına alındı.

3 helikopter 17 arazöz

Yangını söndürmek için 3 helikopter, 17 arazöz, 11 dozer ve 30 tane itfaiye aracı görev yaptı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleri de yangına müdahale etti. Sigara izmaritinden çıktığı üzerinde durulan yangının etkili olduğu alanda yüz binlerce kızıl ve fıstık çamı kül olurken yaban hayatı da büyük zarar gördü. Ormanlardaki tilki ve yabani domuzlar telef olurken, kaçanlar da karayolundaki araçların altında kaldı.
BİZE ULAŞIN