Alem sanal 'oyun' gerçek

26.08.2009 Çarşamba

Sanal alem, Kahramanmaraş'ı birbirine kattı. Otobüs kaçıran çocuğun, verilen görevleri yerine getirerek puan kazanılan bir oyundan esinlendiği ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ı savaş alanına çeviren kovalamacanın altından, yasaklı bir bilgisayar oyunu çıktı. Önceki akşam otobüs terminaline giden Özer Y., peronda yolcu almak için bekleyen Metin Kıraç'a ait otobüse bindi. Kontak anahtarı üzerinde olan otobüsün şoför koltuğuna oturan Özer Y., aracı çalıştırıp, trafik kontrolü olmayan terminalin servis kapısı yanındaki kaldırım üzerinden anayola çıktı. Yolda iki kazaya neden olan Özer Y., yaklaşık 70 kilometre süren sıcak takip sonrasında yakayı ele verdi.

'AMACIM ÇALMAK DEĞİLDİ'
Bitlis'te oturan Özer Y.'nin şizofreni hastası olduğu belirlenirken, olayın asıl nedeni tüyler ürpertti. Özer Y., verilen görevleri yerine getirerek puan kazanılan Grand Theft Auto 'Büyük otomobil hırsızlığı' oyunundan esinlendiğini ifade etti. Amacının otobüsü çalmak olmadığını belirten Özer Y. "Bilgisayar oyununu çok seviyorum. Oyunlarda araba çok kullanıyordum. Amacım çalmak değildi. Biraz sürüp bırakacaktım" dedi. Özer Y. ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

'GERÇEK HAYATTAN KOPARIYOR'
Uzmanlar, bilgisayar ve internet oyunlarıyla ilgili tehlikeye dikkat çekti. Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ramazan Özcankaya, bilgisayar ve internet oyunlarının her şeyi sanal sanan, zorlamaya gelmeyen, insanlarla ilişki kuramayan, sosyal ilişkileri zayıf, işsiz gençler yetişmesine neden olduğunu açıkladı. Bilgisayar başında ve internet oyunlarıyla çok zaman geçiren çocuğun, sadece el hareketiyle bir çok şeyin olacağını sanmaya başladığına işaret eden Özcankaya, şunları söyledi: Gerçek hayatta başaramadıklarını sanal alemde yapabildiklerini görüyorlar. Gerçekten kopuyorlar. Çocuk hayallerini bilgisayarda bulabiliyor. Bu da çocuğu bağlıyor. Çocukta bağımlılık oluşuyor."

JAPONYA'DA YASAKLANMIŞTI
Kahramanmaraş'ta inanılmaz bir olaya sahne olan oyun, birçok ülkede yasaklanmıştı... Tıpkı Japonya'da olduğu gibi... Japonya'da, şiddet içermesine rağmen bilgisayar dünyasının en fazla satan oyunlarından olan Grad Theft Auto'ya yönelik tedbir alınmıştı. Japon yetkililer, çocukları ve gençleri şiddete özendirdiği gerekçesiyle 18 yaşın altındakilere satılmasını yasaklamıştı.
BİZE ULAŞIN