'Kusursuz' skandal

26.08.2009 Çarşamba

Tekerlekler arasında biten hayata, son darbeyi de bilirkişi raporu indirdi. Ehliyetsiz sürücü tarafından ezilen yaya kusurlu gösterildi

Bursa'da, ehliyeti olmayan Mümtaz Özkaya (46), 2007 yılında Aziz Balta'ya (36) çarparak ölümüne neden oldu. Özkaya hakkında "taksirle ölüme neden olmak" suçundan açılan kamu davası, Bursa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

BİR DAVAYA İKİ KARAR!
Dava süresince iki ayrı bilirkişi raporu alındı. Birinci raporda, Özkaya, "hafif kusurlu'' olarak gösterildi. Balta Ailesi'nin avukatının itirazı üzerine mahkeme dosyayı, yeni bilirkişi raporu alınması için İstanbul Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'ne gönderdi. Ancak ikinci bilirkişi raporunda da sürücü Özkaya'nın kusursuz olduğu görüşüne yer verildi. Ehliyetsiz bir sürücünün çarpması sonucu yaşamını yitiren Balta ise asli ve tamamen kusurlu olarak gösterildi. Bu rapora karşın mahkeme, sanık Özkaya'yı "taksirle ölüme sebebiyet vermek'' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Dosya, temyiz için Yargıtay'a gönderildi. Temyiz aşamasındaki dava dosyasında son kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi verecek. Balta'nın ailesi ise karara tepki gösterdi. 4 çocuğuyla birlikte dul kalan İmran Balta, bu kararın acılarını tazelediğini söyledi. Genç kadın "Geçim sıkıntısı yüzünden, kanser olan kayınpederimin yanına sığındım. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Acılarım tekrar tazelendi. İnşallah hak yerini bulur" dedi.
BİZE ULAŞIN