El bebek çal bebek

28.08.2009 Cuma

Yetiştirme yurdundan kaçan 15 yaşındaki G.A., bir evden oyuncak bebek çaldı... Zanlı olarak şubeye götürülen genç kız, hiç yaşamadığı çocukluğunun hayali nedeniyle yargılanacak

Adana'da meydana gelen bir hırsızlık olayı, yetiştirme yurdunda kalan çocukların sahip olamadığı ancak daima özlem duydukları bir gerçeği gözler önüne serdi. 15 yaşındaki G.A., 3 yıl önce Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Çocuk Yuvası'na yerleştirildi.

DEVLET KORUYAMADI

Devlet korumasına alınan genç kız, sık sık yurttan kaçtı. Ancak her seferinde bulunup tekrar kaldığı yuvaya gönderildi. Genç kız önceki gün yine yurttan kaçtı ve hırsızlık amacıyla 2 katlı müstakil bir evin tuvalet penceresinden içeri girdi. Amacı altın ya da değerli bir eşyayı çalmak değildi. O geçmişten bugüne sahip olmadığı ve eksikliğini duyduğu çocukluk özlemini giderebilmek için söz konusu adresteydi. Genç kız, evde yaptığı aramalarda oyuncak bir bebekle karşılaşınca dünyalar onun oldu. Çünkü onun için oyuncak bebek demek, kendi gerçeğinden sıyrılarak farklı ve güvenli bir dünya yaratabileceği bir şansın ta kendisiydi.

AĞAÇ ALTINA SAKLANDI

Hemen bebeği alıp çantasına koyan G.A., kimseye yakalanmamak için evden kaçmaya çalıştı. Ancak ev sahiplerinin Yalova'da olduğunu bilen çevredekiler, evde birinin gezdiğini görünce durumu hemen polise haber verdi. Polis aracı seslerini duyan G.A., telaşla elindeki eşyaları bahçeye atıp, bir ağacın altına saklandı. Ancak polis ekipleri, onu gizlendiği yerde yatkaladı. Sağlık taramasının geçirilen genç kız, Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
BİZE ULAŞIN