İş makinesi dehşet saçtı: 5 ölü

28.08.2009 Cuma

Raylarda geçiş izni olmamasına rağmen tren yolundan geçmek isteyen iş makinesi, Eskişehirİstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi ile çarpıştı. Feci kazada 5 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi ise yaralandı.

Cumhuriyet Ekspresi, içinde 240 yolcusuyla Eskişehir'den İstanbul'a gitmek için harekete geçti. Yolcu treni, dün saat 17.30'da Bilecik-Bozüyük'te yol çalışmasına katılan iş makinesi ile çarpıştı. Kazanın, iş makinesinin raylardan geçiş izni olmamasına rağmen tren yolundan geçmeye çalışırken meydana geldiği iddia edildi. Kaza sonucu, trenin lokomotifi ile ilk vagon raydan çıkarak devrildi. Olayda 5 kişi öldü, 21 kişi ise yaralandı. Can veren 4 kişinin kimlikleri şöyle: Murat Kürşat Yeşiltan (14), Turgay Yılmazbaş (21), Mehmet Öztürk (53) ve Derviş Yavuz Tekin (24). İş makinesini kullanan operatör Mehmet Sait Yılmaz'ın ise durumunun ağır olduğu öğrenildi.

30 metre sürüklenmiş...

Trende sıkışan yolcuları kurtarmak için itfaiye ve AKUT'un dışında vatandaşlar da seferber oldu. Yolcular, demir kesme makaslarıyla kesilen vagondan çıkartıldı. Görgü tanıkları; iş makinesinin kontrolsüz olarak tren yoluna çıkmayı çalıştığı sırada, kepçesinin trene çarptığını ve yaklaşık 30 metre süreklediğini ileri sürdü. Kazayı duyarak olay yerine giden yolcu yakınları, sinir krizi geçirdi.
BİZE ULAŞIN