Mecburen kürtaj!

14.10.2009 Çarşamba

İzmir'de süresi geçen kızamıkçık aşıları yaklaşık 100 hamile kadına yapıldı Bebekleri özürlü doğma ihtimali olan bu kadınlardan 60'ı kürtaja alındı!

Sağlık Bakanlığı, kaş yapayım derken göz çıkarttı! Bakanlık, geçtiğimiz Temmuz- Ağustos ayında 33 pilot ilde, 18- 35 yaş arası kadınlara bir doz kızamıkçık aşısı uygulamasına geçmişti. Fakat bu aşıların kullanım süresinin dolduğu, kadınlar aşılandıktan sonra fark edildi! İzmir'de yaklaşık 100 kadın ise ya gebeyken aşı yaptırmış ya da aşı olduktan sonra hamile kalmıştı. Fakat süresi geçen aşılar yüzünden bebeklerin özürlü doğma ihtimali fazlasıyla yükseldi. Bunun üzerine doktorları tarafından uyarılan 60 kadın kürtaj yaptırmak zorunda kaldı.

Ortak açıklama geldi

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, Türk Tabipler Birliği Pratisyen Hekimler Kolu ve Pratisyen Hekimlik Derneği ortak bir açıklama yaparak, Sağlık Bakanlığı'nın kullanım süresi dolmak üzere olan kızamıkçık aşılarını kullanarak özellikle hamile kadınların sağlığını tehlikeye soktuğunu duyurdu. SES İzmir Şube Başkanı Dr. Ergun Demir ise, "Kuşkulanmıştık, çünkü bu kampanya bilimsellikten çok uzaktı" dedi.
BİZE ULAŞIN