Ölüme koştu

14.10.2009 Çarşamba

İlahiyatçı Profesör İbrahim Canan, otobüste telefonunu unuttu. Almak için koşmaya başladı. Ayağı kayıp yere düştü. Üstünden otobüs geçti

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Canan, bir anlık dalgınlığının kurbanı oldu. Yalova'da bir konferansa katılan Prof. Dr. İbrahim Canan önceki gece otobüsle İstanbul'a döndü. Otobüsten inen İbrahim Canan, cep telefonunu otobüste unuttuğunu fark edince, hareket eden aracın ardından koşmaya başladı. Yağmur nedeniyle ıslanan zeminde ayağı kayıp yere düşen Profesör Canan, arkadan gelen Erol Çelik yönetimindeki servis otobüsünün altında kaldı.

Olay yerinde can verdi

Otobüsün çarpmasıyla olay yerinde hayatını kaybeden İbrahim Canan'ın yakınları ve arkadaşları göz yaşlarına boğuldu. Akıl almaz kazayla ilgili soruşturma başlatan polis, otobüs şoförü Erol Çelik'i gözaltına aldı.

'Gitme' dedik
Acı bir trafik kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. İbrahim Canan, son olarak Yalova'da katıldığı Ahilik Haftası etkinliğinde otobüse binmeden önce Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu ve diğer öğretim üyeleriyle birlikte yemek yedi. Canan'ın son saatlerini birlikte geçirdiği Rektör Prof. Dr. Eruslu, ''Üzerinde anlamadığım garip bir tedirginlik fark ettim. Bir an önce eve gitmek istiyordu. Fırtına nedeniyle deniz ulaşımı sağlanamayınca kalmasını rica ettik. Ancak gitmekte ısrar etti'' diye konuştu.

Başarı dolu hayatı vardı
1940 yılında Karaman Ermenek'te doğan İbrahim Canan, 1972 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. 1978 yılında doçent, 1989 yılında profesör oldu. 1993-1996 yılları arasında Harran Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanlığı, 1996-1997 yılları arasında da Bakü Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü görevlerinde bulundu. İbrahim Canan son olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı'nda çalışmalarına devam etmekteydi. Çok sayıda basılmış eseri bulunan Canan, "Resulullah'a Göre Okul" ve "Ailede Çocuk Terbiyesi" adlı eseriyle 1979'da ödül aldı.
BİZE ULAŞIN