İsteğe bağlı sigortalılar yeni bir af bekliyor

17.10.2009 Cumartesi
İster beylik laf deyin, isterseniz klişeleşmiş söz. Hani her zaman bayram tatillerini, haftanın ortasından tutup sonundaki tatille birleştirerek 9-10 gün yapa yapa memurlarda ve öğrencilerde nasıl bir beklenti oluşturulmuşsa, "Hani, nasılsa af çıkar" deyip yükümlülüklerimizin bir çoğunu ertelendiği için hangi suçtan olursa olsun cezaevine giren vatandaş, ilk günden itibaren af beklentisi içine giriyor. Devlet; değişik kesimleri uzlaşma, erteleme, yeniden yapılandırma adı altında artık rutinleşmiş bir yönetim anlayışı oluşturmuşsa. Vatandaş da şimdi yeni bir af beklentisi içine girmekte haksız mı?

VATANDAŞIN DERDİ

01.11.1983 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortamızı ödüyorduk. Ekonomik şartların ağır olması nedeniyle bir dönem ödeyemez duruma düştük. 17.09.2003 tarihinde isteğe bağlı sigorta prim borçlarına af çıktı ve borçlarımız yeniden yapılandırıldı. Benim ve eşimin 17.5 milyar borcumuz olduğundan taksitlendirme sonrası her ay 565 lira taksit tutarını ödemeye başladık. 2001 krizinin etkileri nedeniyle 2003'teki yapılandırmadan sonra ödemelerimizde aksamalar olmaya başladı. SSK müdürlüğüne ödeme yapmaya gittiğimde dosyamızın kapatıldığını söylediler.Neden kapandığını sorduğumuzda Ankara'dan, eksik bilgilendirme yapıldığını, müdürlüklerinde halkı yanlış bilgilendirdikleri için yüz binlerce insan bizim gibi mağdur olduğu cevabını aldık. Yüz binlerce insan bu borçların yeniden yapılandırılması için devletten haber beklemekte.

BİZE YOK MU

Bağkur'da, vergide, kredi kartı borçlarında üç dört defa af çıktı. Ancak biz SSK borçlularına tekrar bir af düzenlenmedi. Hurda araç yasası ve futbolculara büyük vergi affı çıkarıldı. Devletin vatandaştan 100 trilyon alacağı var. Vatandaş mantıklı ve ödenebilecek şartlarda yeni bir yapılandırma ve ödeme yapmak için yeni bir uygulama bekliyor. Bizler SSK prim borçlarımızın yeniden yapılandırılmasını bekliyoruz. Sizden bu konuda sesimizi duyurmak için yardımlarınızı bekliyoruz.
BİZE ULAŞIN