Uzan'ın kaçış rotası Ürdün

18.10.2009 Pazar
Fransa'dan siyasi sığınma hakkı talep eden Cem Uzan hakkında uluslararası arama içeren "kırmızı bülten" çıkarıldı. TMSF'nin İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonucunda yakalama kararı çıkartılan Uzan'la ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı'nın başlattığı çalışma böylece sonuçlandı. Peki bundan sonra ne olacak?

GÖZ YUMULABİLİR!

Türkiye, bu kararın hemen ardından diplomatik, siyasi ve hukuki girişimleriyle Fransa'yı sıkıştırmaya başlayacak. Uzan'ın iadesi için baskı yapacak. Bunun için Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi, şimdiden bazı temaslarda bulunuyor. Türk diplomatlar ise 3 ay oturma izni alacak olan Uzan'ın, bu süre dolduktan sonra Ürdün'e kaçacağını ve Fransa'nın da bu duruma göz yumacağını tahmin ediyor. Bu nedenle Türk diplomatlar işi sıkı tutuyor. Bu arada Uzan'ın, Interpol'ün uluslararası internet sitesinde yayınlanmasının yanında ilk önce, siyasi sığınma istediği ülkede aranmaya başlanması da son derece manidar! Çünkü Interpol'ün merkezi Fransa'da bulunuyor.

TÜM AİLESİ KIRMIZI BÜLTENLİK!

Geri vermeye ilişkin talepname ve ekleri, anlaşmalarda öngörülen yollardan talep edilen Fransa'ya gönderilmesinden sonra süreç yakından takip edilecek. İmar Bankası'ndaki işlemlere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Kemal Uzan ile kardeşi Yavuz Uzan hakkında da "Kırmızı Bülten'' çıkarılmıştı.
BİZE ULAŞIN