Kapalıçarşı açılımı

20.10.2009 Salı

Kapalıçarşı esnafı tarihinden gurur, geleceğinden endişe duyuyor

Esnafa dokunmak deyince Kapalıçarşı'ya uğramamak olur mu? Gittim, gördüm, dert devşirdim. Bu arada tarihi çarşının kodlarını çözmek için eski tüfek esnaflarla da detaylı sohbetler kurdum. Önce oradan başlayıp bilahare sıkıntıları paylaşalım.
İşte mekânın 'aksakallarıyla' olan muhabbetten pasajlar:
- Haliniz nicedir diye geldim ama çarşının eskileri olarak kısa bir tarihi gezinti yapsak mı?
-Yapalım Savaş kardeş. Herkes bildiği kadarını anlatsın kısa kısa.
- İyi ya, senden başlayalım o zaman ağam.
- Bilmeyen varsa bilsin. Bu çarşı çok büyüktür. Nuriosmaniye'den, Mercan'a, Beyazıt'a kadar bir daire çiz arasında aha da bu çarşı kalır.
- Sokakları da çok valla
- Olmaz mı? Tamı tamına 64 cadde ve sokağı, iki bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı ve yaklaşık 3600 dükkanı var.
- Dünyanın en büyükleri arasında o zaman?
- Arasında değil başında. Hem eskilik hem büyüklük olarak böyledir durum.
- Kaç dükkân var kaç kişi çalışır kim bilir
-(gülerek) Biz biliriz. 45.000 metrekare kapalı alanımızda yaklaşık 20 bin kişi çalışmakta. Mevsimine göre günde 300 ile 500 Bin arasında ziyaretçi gelir buraya. Cevahir Bedesteni Bizans'tan kalma, Yeni Bedesten ise 1461 yılından mirastır.
- Fatih zamanında yapılmış demek ki?
- Evet, Fatih Sultan Mehmet'in Kapalıçarşı'nın inşaatına başladığı yıl olan 1461 Kapalıçarşı'mızın kuruluş yılı olarak kabul ederiz biz. Ama asıl büyük çarşıyı yaptıran Kanuni Sultan Süleyman. O devirlerde eski zenginlerin mücevher, kıymetli maden, kürk ve murassa silah gibi değerli eşyalarının yanı sıra devlet hazinesinin büyük kısmı da buralardaki kasalarda muhafaza edilirdi.
-Bir yerde okudum Evliya Çelebi dev bir kale diyordu burası için - Öyledir ama kale biraz çatırdıyor son zamanlarda. İşler tatsız be Savaş Kardeş.

BİZE ULAŞIN