Salgın illeri ziyarette

23.10.2009 Cuma

Virüs Ankara, Diyarbakır ve İstanbul'un ardından Bursa, Çorum ve Sivas'a da uğradı. Okullarda önlem seviyesi arttırılırken Vali Güler 'Şimdilik okulları kapatmak için neden yok' dedi

Türkiye'ye giriş yaptığından beri okullara dadanan domuz gribi Ankara, İstanbul, Muğla ve Diyarbakır'dan sonra Çorum ve Bursa'da da paniğe yol açtı. Ailesiyle birlikte Almanya'dan Türkiye'ye tatile gelen 12 yaşındaki S.T.'de de A gribi virüsüne rastlandı. S.T., havalimanında termal kameradan geçiş yaptığı sırada A gribi şüphesiyle devlet hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. İlaçla tedavi uygulanan S.T., sağlığına kavuşmasının ardından taburcu edildi. Temasta olduğu kişilere de ilaçlı tedavi uygulandı. Çorum Valisi Mustafa Toprak, "Paniğe gerek yok" diyerek vatandaşları yatıştırdı.

İSTANBUL'DA SAYI ARTABİLİR
Bursa'nın Gemlik ilçesinde ise TIR şoförü 36 yaşındaki Şaban K., H1N1 şüphesiyle gözlem altına alındı. Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Efrail Atıcı, kentte şu ana kadar pozitif bir vaka bulunmadığını dile getirerek, "Hastadan alınan numuneler İstanbul'daki laboratuara gönderildi. Sonuçlar bekleniyor" dedi. Atıcı ayrıca il genelinde A gribiyle ilgili risk grubuna giren kişi sayısının bir milyon olduğunu belirterek, bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı'ndan aşı talep ettiklerini de sözlerine ekledi. İstanbul'da ise 19 öğrencinin hastalığa yakalanmasının ardından 60 öğrencinin de test sonuçlarının beklendiği öğrenildi. Vaka sayısının artmasından endişe ediliyor.

VALİ GÜLER: ÖNLEM ALINIYOR
İstanbul'da 16 okulda 28 öğrencide A gribi tespit edilmesinin ardından okullarda domuz gribi alarmı verildi. Öğrenciler maskeli eğitime başlarken, önceki gün tatile gerek olmadığını açıklayan Vali Muammer Güler, "Okulların kapanması vaka sayısının artmasına bağlı. Ancak şimdilik kapatmayı gerektirecek bir durum yok" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN