SMS'nin gündemi bu

23.10.2009 Cuma
Telsizin sesini açıp, "Bu numaradan albayın eşine uygunsuz mesaj yazmışsın" diye başlayıp, kontör kart numarası gönderilirse durumu düzelteceğini söyleyerek bitiriyorlardı konuşmalarını. Sonra Ergenekon davası çıktı. "Bu numaradan Ergenekon sanıkları ile görüşülmüş" diyerek dolandırdılar uzun süre. Şimdi, "Ödül kazandınız" diye arıyorlar. Firma ismi ile bir numara veriliyor, buradan falan kişiyle görüşülmesi öneriliyor. Verilen numarada kendilerinin, oradaki kişi de ekipten olunca, hemen tezgah çalışmaya başlıyor. Vatandaş düşünmüyor ki girmediği yarışmadan veya çekilişten nasıl ödül kazanacak? Ama tezgah devam ediyor bir güzel. Aranan kişi, ödülü kazandığını ancak banka hesabı ve işlemlerin takip edilebilmesi için yine kontör kart numarası gönderilmesini istiyor. Ancak bir kere yakayı kaptıran kolay kurtulamıyor.

YÜZBİNLERCE TL DOLANDIRILDI

Tüketici Hakları Merkezi'nin araştırmasına göre çok sayıda kişi SMS mağduru. TÜMDER'in bazı firma çalışanları ile görüşerek yaptığı çalışma sonucunda, bu yöntem ile çok sayıda tüketicinin yüz binlerce TL dolandırıldığı belirlendi. TÜMDER Hukuk Komitesi Başkanı Av. Faruk Hançer, öncelikli olarak tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak şu noktalara dikkat çekti; "Kampanya hakkında firmaların internet sitelerinden ve iletişim numaralarından gerekli araştırmaları yapmaları ve kendilerine ulaşan para ödüllü mesajlara itibar etmemeleri gerekmektedir."

MÜHENDİSLER NİÇİN TEKNİKERLERE KARŞI
Teknikerler meslek odası kurma haklarının mühendisler tarafından engellendiğine inanıyor. Yıllardır meslek odası haline gelemediklerini ifade eden, Teknikerler Birliği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Şentürk, her branşın (terzilerin, emlakçıların, fırıncıların) meslek odalarının bulunduğunu ancak her nedense teknikerlerin kendi içlerinde meslek odası haline gelemediklerini söyledi. Konunun 2005 yılından beri TBMM'de teklif haline bile getirilemediğini söyleyen teknikerler, "Komisyonlarda görüşülüyor" cevabı aldıklarını dile getirdiler. Bir teklifin bu kadar uzun süre komisyonda kalmasının mümkün olmadığına inanan teknikerler, konunun mühendis odalarının baskısı ile sürüncemede tutulduğunu, mühendis milletvekillerinin de teknikerlerin oda kurmasını engellediklerini savundular.

AİDAT İÇİN Mİ?

Binlerce teknikerin, mühendis odalarına aidat ödemek zorunda bırakıldığını, ancak kendi sorunlarının hiçbir zaman gündeme getirilmediğini dile getiren Ahmet Şentürk, haklarını almaya kararlı olduklarını söyledi.

MUADİLİ YOK PAHALISI VAR
Sağlık Bakanlığı muadil (eşdeğer) listesinde yer alan ancak üretimden kalkan bazı ilaçları listesinden çıkarmadığı için hastalar zor durumda kalıyor. Reçete edilen ilaçlar eczanede bulunamayınca, eczacılar hastaya daha pahalı ilaç vermek zorunda kalıyor. Hasta, daha yüksek ücret ödüyor. Bakanlık, bazı firmaların ilaçtan az sayıda ürettiğini, bunların da büyük şehirlere dağıtıldığını iddia ederek, ilaçların listeden çıkarılmasına gerek olmadığını savunuyor. Eczacılar, Sağlık Bakanlığı'nda referans ilaçlar ile muadil ilaçları ödeme listesini belirleyen komisyonun 6 ayda bir toplandığını sistemin çabuk işletilmediğinden yakınıyor.

AMBULANS İSTİYORLAR
Çorum' un Kargı ilçesine bağlı 2 bin nüfuslu Hacıhamza beldesinde ambulans olmaması vatandaşları mağdur ediyor. İstanbul yolu üzerindeki belde, sağlık hizmetlerinde unutulmaktan şikayetci. Belediye Başkanı Hayati Bahçevan, önceki yıllarda beldede hizmet veren ambulansın yeterli donanıma sahip olmadığı gerekçesiyle geri alındığını öne sürerek ciddi sorunlar yaşandığını söyledi.

İskele için kestiler
Büyükçekmece Beykent'te site yöneticilerinin dış cephe tadilatında çalışmayı engelleyen selvi ağacını kesmesi site sakinlerini çileden çıkardı. Vatandaşlar kesilen ağacın sadece iskele kurulmasına engel olduğunu belirterek isyan etti.

Çengelköy Lisesi
Lisede çocuğu okuyan bir veli oğlunun kendisine 'toz' ne demek diye sorduğunu söylüyor. Okuldaki arkadaşlarının sık sık bunu konuştuğunu söylemiş öğrenci. Veli çok tedirgin. Sayın müdürün dikkatine.

Minaredeki baz
Kavacık'taki Yıldırım Beyazıt Camii'nin minaresine konulan baz istasyonuna mahalleli isyan ediyor. Dernek, camiye gelir olsun savunmasını yapıyor ama vatandaşlar da sağlık öncelikli diyor.

Maslak'ta yıkım isyanı
Maslak'ta büfe ve restoranları yıkılan vatandaşlar haksızlık yapıldığından şikayetçi. İşletmeciler, tebligatların yasal süre içinde yapılmadığını, mahkemeye başvuracaklarını dile getirdiler.
BİZE ULAŞIN