Sanatsal korku sportif tedbir!

28.10.2009 Çarşamba

Domuz gribi tedbirleri sanat ve spora da girdi. Türkiye Cimnastik Şampiyonası ertelenirken hafta içindeki çocuk oyunlarına ara verildi

Okullar kapatılıyor, her yer temizleniyor, maskeli hayat başlıyor... Dalga dalga yayılan domuz gribi kabusu, önlemleri de arttırıyor. İşte bu önlemlere sanat ve spor dünyası da katıldı. Domuz gribini gerekçe gösteren Cimnastik Federasyonu, Antalya'da 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye Jimnastik Şampiyonası'nı erteleme kararı aldı. Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: Ülke genelinde yayılması söz konusu olan domuz gribi hastalığı sebebiyle sporcuların ve diğer katılımcıların sağlığı açısından, söz konusu faaliyet ileride belirlenecek bir tarihe ertelenmiştir.

TEMİZLİK 2 KATINA ÇIKARTILDI

H1N1 virüsü spor kadar sanat dünyasını da etkiledi. Devlet Tiyatroları'nda (DT) hafta içinde oynanan 'çocuk' temsillerine domuz gribi ayarı yapıldı. DT Basın Müşavirliği, hafta içi oyunların Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti ve "Hafta içi çocuk temsilleri geçici bir süre kaldırıldı. Ancak, hafta sonu çocuk oyunları devam edecek" dedi. Bu arada DT'nin sahnelerinde temizlik önlemleri iki katına çıkartıldı. Temsil öncesi çok sıkı temizlenen salon, temsil aralarında sanatseverler fuayeye çıktıkları sırada bir kez daha elden geçiriliyor.

MEGA HİJYEN
Kent büyük nüfus kalabalık olunca önlemler de arttı. İstanbul'da metrolar başta olmak üzere bütün toplu taşıma araçları ilaçlandı. Bu arada İstanbul Müftülüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü de alarma geçti. Kentteki 3 bin cami ve 530 Kuran kursu dezenfekte edilecek.
BİZE ULAŞIN