Patronum domuz gribi oldu tazminat alıp ayrılabilir miyim?

29.10.2009 Perşembe
Patronum domuz gribi oldu. Aynı ortamda birlikte çalışıyoruz. Israrla işe gelmeye devam ediyor. Bize de bulaştırmasından korkuyoruz. İşten ayrılırsak tazminatımızı alabilir miyiz ? Hasan U./Ankara
İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren ya da başka bir işçi, bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa İş Kanunu'na göre tazminatını alarak ayrılma hakkına sahip. Bu sebeple bence eğer patronunuz hastalık halinde işe gelirse ve gelmeye ısrarla devam ederse ve size bulaştırma riski sürerse siz de onla birebir yakın çalışıyorsanız, istemeniz halinde iş sözleşmenizi bildirimsiz feshedip kıdem tazminatınızı alabilme hakkına sahipsiniz.

06. 08. 1966 doğumluyum. 7.7.1980 SSK girişliyim. Toplam 7970 gün primim var. Askerlik ödersem bir sene önce emekli olabilir miyim? İsmini yazmayıp SMS gönderen ve telefon numarasının son 5 rakamı 94655 olan okuyucu...
SSK başlangıcınız askerlik tarihinizden önce olduğundan borçlanma yapmanız emeklilik tarihinizi geriye çekmez. Prim gün sayınız dolmuş ancak 45 yaşa tabi olduğunuz için emekli olacağınız tarih 06.08.2011'dir.

1976 sigorta başlangıçlıyım. Sigortam 30 gündür. Şu anda Bağ-Kur ödüyorum. Bağ-Kur'um 10 yıl. Askerlik borçlanmamı ödedim. Ne zaman emekli olurum?
Doğum tarihinizi ve işe başlama girişlerinizi gönderdiğiniz SMS mesajında da tam yazmadığınızdan dolayı size tam bilgi veremiyoruz. Sizlere doğru bilgi verebilmemiz için SSK ve Bağ-Kur veya T.C Numaranızı yazınız.

ÖNEMLİ NOT: Lütfen bilgilerinizi eksiksiz gönderin. Aksi halde sorularınıza sağlıklı yanıt veremem.
BİZE ULAŞIN