Muğla'da domuz gribi şüphesi

11.05.2009 Pazartesi

Muğla'nın Milas ilçesinde 2 İngiliz turist, domuz gribi şüphesiyle hastanede gözetim altına alındı. Anne ve kızından alınan numunelerde hiçbir virüse rastlanmadı

İngiltere'nin Manchester City kentinden tatil için uçakla 22.00 sıralarında Bodrum Havalimanı'na gelen yolculardan Nicole Lousedearlove (28) ve kızı Ello Mey'de (5) Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne yerleştirilen termal kamera sayesinde yüksek ateş ve burun akıntısı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine 2 turist, domuz gribi şüphesiyle hemen 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Vücut ısıları anne de 38.5 derece, kızında ise 37 derece olarak tespit edilirken, hastalığın teşhisi için anne ve kızı, çeşitli testlerden geçirildi.

KARANTİNA ALTIN ALINDILAR

Hastane yetkilileri, muhtemel bir domuz gribi tehlikesine karşı hastanedeki sağlık personeline, hastalara, hasta yakınlarına ve gazetecilere maske dağıttı. Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, İngiliz anne ve kızdan alınan numunelerde domuz gribine rastlanmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de domuz gribinin görülmediği, şüpheli durumlarda gerekli incelemelerin titizlikle yapıldığı belirtildi.

VAKA SAYISI ARTTI
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi virüsünün 29 ülkede 4 bin 379 kişiye bulaştığını ve ölü sayısının da Meksika'da 45, ABD'de 2, Kanada'da 1 ve Kosta Rika'da da 1 kişi olmak üzere 49'a ulaştığını duyurdu. Salgının ikinci dalgasından korkuluyor.
BİZE ULAŞIN