Bir Türkiye klasiği

19.05.2009 Salı

Ambulans şoförü manevra yaparken doktoru öldürdü. Hakim karşısına çıktı "iyi halden" 3 yıl hapis cezası günde 20 liradan 18 bin TL'ye çevrildi. Doktorun ailesi karara isyan etti...

Türkiye'de hergün onlarca insan trafik kazalarına kurban gidiyor. Çocuklar öksüz-yetim kalıyor, anne-babalar ömürlerinin sonuna kadar evlat acısı çekiyor. Ancak maalasef Türkiye'de kanunlar trafik kazasına neden olan kişiyi "katil" den saymıyor. Kazayı yapan kişi mahkeme salonunda "boynu bükük", heyete karşı saygılıysa "iyi halden" beraat bile ediyor. İşte bunun son örneği de İstanbul Süreyyapaşa Hastanesi önünde geri manevra yaparken, hastasını ziyarete giden 49 yaşındaki Dr. Nurgül Değirmenci'ye çarparak öldüren ambulans şoförü Soner Özdemir'e verilen cezayla yaşandı. Özdemir, önce 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak doktorun ölümüne neden olan şoför, mahkemede "iyi hali" ni takınınca ceza 18 bin 200 TL'ye çevrildi. Karara isyan etmek de talihsiz doktorun yaslı eşi İbrahim Değirmenci ve kızı Nur Başak'a düştü. Süreyya Özdemir'in ailesi yıldönümünde kazanın olduğu yere kırmızı karanfiller bıraktı.

'Bir ay yatar çıkarsın'
Dr. Nurgül Değirmenci'nin ölümüne neden olan Soner Özdemir'in aldığı ceza hukukçular tarafından da çok tartışıldı. Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Avukat Cem Sofuoğlu şöyle konuştu: Cezaların caydırıcı olması çok önemlidir. Halbuki ülkemizde mahkemeler ve Yargıtay cezaları alt sınırlardan uyguladıkları gibi genellikle paraya çevirmektedir. Halk arasında "Trafik kazasında adam öldürdün mü, bir ay yatar çıkarsın" sözü dahi insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cezaların paraya çevrilmesinin önlenmesi gerektiği kanısındayım.
BİZE ULAŞIN