Domuz gribine 5 metrede kreş

19.05.2009 Salı

Öldürücü domuz gribine karşı tüm dünya olağanüstü güvenlik önlemleri alırken Türkiye'de tam tersi bir durum işliyor. Virüslü hastaların tedavi edildiği bölümün yanında kreş bulunuyor

Tüm dünya domuz gribi için sıkı tedbirler alırken, Türkiye'de tam bir kayıtsızlık örneği yaşanıyor. Domuz gribi virüsü taşıdıkları gerekçesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde karantina altına alınan Irak uyruklu ABD'li ailenin gözetim altında tutulduğu Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nin 5 metre yanında çocuk kreşi bulunuyor.

Çocuklar tehlikede
Domuz gribi teşhisi konulan hastaların tedavisinin sürdüğü sırada doktor, hemşire ve diğer personelin çocukları kreşte öğretmenlerinin gözetiminde oyun oynuyordu. Öldürücü virüsün varlığından habersiz olan çocuklar için herhangi bir önlem alınmamış ve hastane yönetimi konuya duyarsız kalmıştı. Üstelik bu sırada Enfeksiyon Kliniği'nin diğer tarafında bulunan Kadın Sağlığı Merkezi'ne de birçok hasta alındı. Kliniğin kapısının yanındaki merkezde hastalar, hasta yakınları, kreşteki çocuklar ve görevliler de maskesiz dolaştı.

Başka vaka yok
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye yurt dışından gelen yolcuların içerisinden 2 ABD vatandaşının dışında yeni bir vaka olmadığını bildirdi. Bakanlık, ulaşılamayan yabancı uyruklu yolcular için büyükelçiliklere başvuru yapıldığını da belirtti.

Virüsü bulan ekibin 'endişeli sevinci'...
Türkiye'de domuz gribi virüsünü ilk tespit eden ekip büyük bir heyecan yaşadı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji ve Temel İmmünoloji Bölümü'ndeki laboratuvarda virüsü tespit eden ekipte yer alan doktora öğrencisi Melis Kanturvardar, ilk tepkilerinin "Aman Tanrım" olduğunu söyledi. Prof. Dr. Selim Badur ise virüsü bulduktan sonra bir yandan "İnşallah değildir" diye temenni ettiklerini belirterek, "Ama mesleki açıdan yeni virüsü ilk kez bulan ekip olmanın heyecanını yaşadık" dedi.

Bir çocuk gözlem altında
İstanbul'da domuz gribi şüphesiyle Haseki Hastanesi'ne götürülen bir çocuk servisler arası 'krize' neden oldu. Çocuk Servisi'nin kabul etmediği küçük çocuk, en sonunda Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde gözlem altına alındı. Ayrıca, dün iki kişi de domuz gribi teşhisiyle hastaneye başvurdu.

Tedbirler arttırıldı...
Tüm dünyayı sarsan domuz gribinin, ABD'li 2 yolcuyla Türkiye'ye gelmesinin ardından, hastalığın salgına dönüşmemesi için tedbirler artırıldı. Türkiye'nin referans laboratuvarları Ankara Refik Saydam Hıfzıssıha ve İstanbul Üniversitesi Viroloji laboratuvarı, hastalığın ülkemizde görülmesi üzerine şüpheli kişilere yapılan test sayısını arttırdı. Hafta sonu olmasına rağmen şüpheli 50 kişiye test yapıldı. Böylece domuz gribinin görüldüğü günden bu yana yapılan ileri tetkik sayısı da 91'e çıktı. Bu sayıdan sadece 2'sinde virüse rastlandı.

Turistler bulundu
Virüs tespit edilen Irak asıllı 2 ABD vatandaşı ile aynı uçakta İstanbul'a gelen 118 yolcudan 4'ü, önceki gün Fethiye'de ortaya çıktı. Hastalık belirtisi olmayan turistler tedbir amaçlı tedavi altına alınırken, Bodrum'da bulunduğu öğrenilen 2 turiste de ulaşılmaya çalışılıyor.

BİZE ULAŞIN