31 yıl sonra Taksim’de

01.05.2009 Cuma

Polis ile sendikalar arasında, 31 yıl önce başlayan ‘Taksim gerilimi’ dün ufak tefek olayların dışında mutlu bitti. 1 Mayıs 2009’un bilançosu herkesi memnun etti: 41 yaralı, 108 gözaltı

Türkiye, 2009'un 1 Mayıs'ını, işçi ile polisin "barış bayramı" olarak geçirdi. Günlerdir sendikalar ile valilik arasında yaşanan Taksim restleşmesinde İstanbul Valiliği'nin "makul sayı" şartıyla anlaşmaya varılmıştı. Valilik, her ne kadar "makul sayıyı" 3 bin olarak belirlese de yaklaşık 5 bin kişi Taksim Meydanı'nı doldurdu. Alan tarihi günlerinden birini yaşadı.

HEP BERABER ŞARKI SÖYLEDİLER
5 bin emekçi, KESK ve DİSK'in ana korteji eşliğinde Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nı kutladı. Kutlamalara katılanlar, yaklaşık bir saat burada kutlamaları sürdürdükten sonra Taksim'i boşalttı. Şarkı söyleyen ve slogan atan emekçiler gibi elbette bazı provakatörler de sahneye çıktı.

SİVİL VATANDAŞLAR DA ETKİLENDİ
Pangaltı'daki 200 kişilik bir grup ile Şişli, Nişantaşı ve Mecidiyeköy'deki göstericiler, polise sapanlarla taş atarken çevredeki iş yerleri ve araçlara da zarar verdi. Kimi zaman sapanların yerini molotof kokteylleri aldı. Bunun üzerine göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale eden polis, 108 kişiyi gözaltına aldı. Olaylarda 21 polis yaralandı. 20 sivil vatandaş ise biber gazından etkilenince hastaneye kaldırıldı.

SIKIYÖNETİM'İN KARARI YIKILDI!

1977'de, 500 bin kişi Taksim'de toplanmıştı. Birden çevredeki binalardan halka ateş açıldı. Olaylarda 37 kişi yaşamını yitirdi. 1978'de yüzbinler yine Taksim'deydi. 1979'da ise Sıkıyönetim Komutanlığı mitinge izin vermedi. Taksim Meydanı, o yıldan beri İşçi Bayramı'na yasaktı.

VALİDEN TEŞEKKÜR
İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına katılan tüm sendikalara ve işçilere teşekkür etti. Çeşitli yerlerde polise taş, molotofkokteyli, sapanla çelik bilye atarak saldırılar olduğunu söyleyen Güler, "Yasa dışı toplantı için zorlamak suretiyle alanlara gelmek isteyenlere, polis zor kullanmak durumunda kaldı. Polisimiz, sabırla görevini yaptı" dedi.

DİSK BAŞKANI SÜLEYMAN ÇELEBİ SİTEM ETTİ
Başta DİSK ve KESK olmak üzere tüm sendikaların üyeleri, Kazancı Yokuşu'na gelerek, 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylarda ölenler anısına 1 Mayıs Anıtı'na karanfiller bıraktı. Burada topluluğa seslenen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Bugün isterdik ki bütün konfederasyonlar dik durup Taksim'i inletseydik" dedi.

27 BİN POLİS HELİKOPTERLE DESTEKLENDİ
İstanbul Vatan Caddesi'ndeki emniyet müdürlüğü yerleşkesinde kriz merkezi oluşturuldu. Emniyet ve jandarma, MİT, belediye, sağlık yetkilileri ile diğer ilgili kuruluşlar, olayları buradan yönetti. Emniyet'in alarm verdiği 1 Mayıs için İstanbul'da tam 27 bin polis görev yaptı. Ayrıca bir polis helikopteri, Taksim ve Şişli'de sürekli uçarak kontrolü sağladı.
BİZE ULAŞIN