Yurt yangınında pisi pisine öldüler

21.05.2009 Perşembe

Yanan kızlar dakikalarca yalvarıp feryat ederek yardım bekledi. Çocuklar "Bizi bırakmayın, ölüme terk etmeyin. Saçlarımız tutuştu yanıyoruz" diye bağırdı. Balkon camını kırıp terasa çıkan kızlar, "Yangın merdiveni kapısı kilitliymiş. Aşağı kaçtığımızda itfaiyecilere söyledik. Hemen çıksalar ikisi de kurtulurdu" dedi.

* "Nöbetçi Anne" Ruşen Yapar gözyaşları içinde olayı anlattı: "Kızlardan biri merdiven aralığında fareye basınca çığlık atmış. Telaşla koşunca yangının başladığını gördüm. Çoğunu uyandırıp kurtardık. Fareler diğer kızların kül olmasını engelledi" diyordu.

Adapazarı'nda çıkan kız yurdu yangınında arkadaşları, ölen 2 arkadaşlarını canları pahasına kurtarmak istemiş ama kapıları açamamış. Feci şekilde yanarak ölen kızlar son anlarında: "Dolap düştü, kapı eriyip kaynadı açamıyoruz. Yardım gelsin" diye yalvarmış. Kurtulan kızlar feci gerçeği şöyle nakletti. "Yaşça büyük olanlarımız güvenlikçi abiyle 'nöbetçi anne' Ruşen Yapar'a yardım edip diğer kızları kurtardık. Yanan 2 arkadaşımız kapılarını açamadıklarını söyleyince tekmeyle, omuzla açmak istedik. Duman ve zehirli gaz doluydu. Zor dayanıyorduk. Biraz daha dursak biz de ölecektik. Koşarak aşağı indiğimizde itfaiyecilere söyledik. Hemen çıksalar ikisi de kurtulurdu. Bizi dinlemediler, önce alt katları yangından kurtarmaya çalıştılar."

Diğer kızları "fare" kurtardı
Gece nöbetçisi olan Sosyal Hizmet Uzmanı Ruşen Yapar kabus anlarını şöyle anlattı: "Hepsi banyo yaptı. Oradan daha yeni yatağa gidiyorlardı. Çığlık duyup fırladım. Çatı katımız ahşap ve oldukça eski. Fare kaynıyor. Kızlardan biri merdiven aralığında fareye basmış. Onu teselli ederken çok hafif bir parlama gördüm. Çocuklara haber verip aşağı inmelerini söylerken alevler büyüdü. Kaçarak aşağı indi çoğu. Bazıları uykuya dalmıştı. Zor uyandırdık. Ablalar dediğimiz büyük kızlar kendilerini ateşe atıp didindi. Elif adlı kızımız en az 3-4 kardeşini tek başına kurtardı. Uykusu ağır olan bir tanesini battaniyesiyle uyur halde sürükleyip çıkardı. İtfaiye aracından bir gaz maskesi aldım. Takıp yukarı çıkarken son anda bir itfaiye amiri görüp kollarıma sarıldı ve engelledi beni. 3 kız annesiyim ama bunların hepsi benim öz kızım gibi. Acımı tarif edemem."

Olay nasıl olmuştu?
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Murat Soğancıoğlu Kız Yetittirme Yurdu'nun dördüncü katında geçtiğimiz cuma gecesi çıkan yangında 2 çocuk ölmüt. Dumandan etkilenen 5 çocuk da Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. Kısa sürede büyüyen yangını fark eden yurt görevlileri itfaiyeye haber verdikten sonra yurtta kalan 36 çocuk tahliye edilmeye çalışıldı. Binaya yayılan yoğun dumandan etkilenen çocuklar çevreden yetiten mahalleli ve yurt görevlileri tarafından dışarı çıkartıldı. Yangın ihbarının ardından yurda çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Yangına Sakarya Büyüktehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti.

Bakan hemen geldi
İlk anda büyük panik yatanan yangında dumandan etkilenen 5 çocuk ile sinir krizi geçiren çocuklara ilk müdahaleyi 112 hızır acil ekipleri ambulans içinde yaptı. Dumandan etkilenen çocukları itfaiyeciler kucaklarında taşıdı, ambulansta oksijen tedavisi uygulandı. Söndürme çalışmalarından sonra binada yapılan aramada 2 çocuğun cesedine ulaşılmıştı. Olayın ardından SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Sakarya Büyüktehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal, olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Ertesi sabah ise Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Sakarya'ya giderek kız yetittirme yurdundaki durum hakkında bilgi aldı...
BİZE ULAŞIN