Cevahir mühürlendi

26.05.2009 Salı

Akmerkez'deki kaçak kattan sonra Cevahir Alışveriş Merkezi de yangın merdivenlerini dükkan yapmıştı. Takvim'in yazdığı bu haber üzerine Şişli Belediyesi kaçak bölümleri yıkacağını açıkladı

Takvim'in gündeme getirdiği "Akmerkez'e gecekondu" haberi üzerine İstanbul'un Beşiktaş Belediyesi, kaçak bölümleri mühürleyip işyeri sahiplerine yıkım için tebligat göndermişti. Yıkılmaya başlanan Akmerkez'deki bölümlerin ardından Takvim'in Cevahir Alışveriş Merkezi ile ilgili haberi de ses getirdi. Cevahir'in, yangın merdivenleri olarak kullanılan bölümlerinin kapatılarak buralara dükkan inşaatı yaptığı haberi üzerine Şişli Belediyesi harekete geçti.

İtfaiye kuralı geçerli
Belediyeden dün yapılan yazılı açıklamada, "Yangın kaçış koridorları ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün standartları doğrultusunda düzenleme yapılması gerekir. Yangın koridorlarının açık bulundurulması konusunda alışveriş merkezi yönetimine 7 gün süreli tebligat yapılmıştır. Bu süre içinde gerekli bölümler yıkılmazsa, belediye ekiplerimiz kaçak bölümleri yıkacaktır" denildi.

İki kişi ölmüştü...
"Daha fazla kira geliri elde etmek" için insanların hayatını tehlikeye atan bu rant hesabı da böylece bozulmuş oldu. Hafta içi 50, hafta sonları yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği Cevahir Alışveriş Merkezi'nde daha önce de 3 yaşındaki Ayşe Nur Özbaş ile Burak Hacıkasımoğlu (17), merdivenden düşerek hayatını kaybetmişti. Bu acıların üzerine böyle bir sorumsuzluğa imza atan Cevahir'in foyasını ortaya çıkartan ise Cengiz Yurteri adlı duyarlı bir vatandaş oldu. Yurteri, kaçak bölümleri belirleyerek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.
BİZE ULAŞIN