Yine mayın: 6 şehit

29.05.2009 Cuma

Hakkari Çukurca'da askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumandalı mayın patlatıldı. Hain saldırıda 6 asker şehit olurken 8'i de yaralandı

Türkiye,mayınlı arazileri nasıl temizleyeceğini düşünürken, terör örgütü PKK yine mayınla saldırdı. Hakkari'de önceki gece saat 23.30 sıralarında, Çukurca'ya 30 kilometre uzaklıktaki Hantepe mevkiinde, operasyona giden askerlerin geçişi sırasında yola döşenen mayın düzeneği, uzaktan kumandayla patlatıldı. Korkunç patlama ile askeri araçta bulunan 6 asker şehit olurken, 8 asker de yaralandı. Şehit askerler Uzman Çavuş Ziya Bener, er Özkan Dumlu, er Cafer Çelit, er Adil Yıldız, er Kemal Özevin ve er Deniz Demirci için Şırnak'ta tören düzenlendi.

HAYATI TEHLİKEDE...

Törenin ardından şehitlerin cenazeleri askeri helikopterlerle memleketlerine gönderildi. Birinin durumu ağır olan yaralı askerler ise çevre illerdeki hastanelerde tedavi altına alındı. Bölgede geniş çaplı operasyonlar başlatıldı.

Acı haber komşuda geldi
Şehit Er Cafer Çelik'in İstanbul'daki baba evinde de hüzün var. Çelik'in Beşyüzevler'deki evine şehit olduğu haberinin ulaşması üzerine, apartmana Türk bayrakları asıldı. Baba Nail Çelik, oğlu ile en son 2 gün önce telefonda konuştuğunu belirterek, "Devlete karşı boynumuz eğridir" dedi. Bu arada, anne Nezahat Çelik, komşusunda otururken ambulans eşliğinde eve getirilerek acı haberin verildiği bildirildi.

100 kontör istemişti...
Şehitlerden Özkan Dumlu'nun Bingöl'ün Sarıçiçek Köyü'ndeki evine de ateş düştü. Tezkeresine 6 ay kalan er Dumru, dün gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazede ayakta durmakta zorlanan baba Abdulkadir Dumlu, "2 gün önce konuştuk. Benden 100 kontör istemişti" dedi.

'Mayın topluyoruz' demiş
Şehit Uzman Çavuş Ziya Bener'in (29) Yozgat Yerköy Arslanhacılı Köyü'ndeki baba ocağında, keder hakim oldu. Oğlunun şehit olduğunu öğrenince gözyaşlarına boğulan baba İbrahim ve anne Dönüş Bener, komutanlar tarafından teselli edilmeye çalışıldı. Anne Bener, oğluyla 3 gün önce telefonla görüştüğünü belirterek, "Mayın topladıklarını söylemişti'' dedi.

'Şeker gibiydi'
Şehit olan Kemal Özevin'in (21) Siirt'in Çal Mahallesi'ndeki evine acı haberin ulaşmasıyla yakınları sinir krizi geçirdi. "Kemal şeker gibi biriydi, çok babayiğitti'' diyen şehit er Özevin'in eniştesi Hüseyin Ezer, şehidin İstanbul'da yaşayan ailesinin cenaze için Siirt'e geleceğini söyledi.

'Ana kuzuları ölmesin'
Patlamada şehit düşen er Adil Yıldız'ın İstanbul Arnavutköy İslambey Mahallesi'ndeki evinde şahadet haberinin alınmasıyla birlikte büyük bir hüzün yaşandı. "Vatan sağ olsun diyerek" üzüntüsünü yüreğine gömen baba İsmail Yıldız, artık terör olaylarının son bulmasını ve ana kuzularının ölmemesini istedi. Oğlunun terhis olmasına 58 günü kaldığını belirten baba Yıldız, "1 yıldır izne gelmiyordu. Onu çok özlemiştim" dedi.

Kardeşiyle helalleşti
Başkent Ankara, şehit olan 6 askerden Piyade Er Deniz Demirci'ye ağlıyor. Demirci'nin evinin bulunduğu Derbent Mahallesi Türk bayrakları ile donatıldı. Şehidin babası Halil Demirci, oğlunun 6 aylık asker olduğunu söyledi. Kardeşi ile 2 gece önce telefonda konuştuklarını belirten ağabey Mehmet Demirci de helallleştiklerini anlattı...

Operasyon kazası: Bir şehit daha
Hain saldırının ardından Mehmetçik bölgede operasyonlarını artırdı. Ancak, acılar tazeliğini korurken bir kötü haber daha geldi! Hakkari Çukurca'nın Işıklı bölgesindeki operasyon sırasında kayaklıklardan düşen bir uzman çavuş şehit oldu.
BİZE ULAŞIN ; ;