'Vesika'ya elveda yeni hayata merhaba

Cumartesi 03.05.2009

Evlenip, çocuk sahibi oldu, yasa 'vesikası'nı sildirmedi... Yılmadan sürdürdüğü hukuk mücadelesinde 'kader arkadaşları'na umut olacak bir karara imza attırdı...

Çalıştığı genelevden kurtulduktan sonra evlenip, çocuk sahibi olan F.K., 'vesikası'nı sildirmek için başlattığı hukuk mücadelesinde bir ilke imza attı. Yasa gereği 70 yaşını doldurmadan ya da ölmeden silinmediği için adım attığı her yerde karşısına çıkan vesikasından kurtulmak için önce emniyet müdürlüğüne başvuran genç kadın, olumsuz yanıt alınca mahkemeye giderek hukuk mücadelesi başlattı. Danıştay, "Evlenen ve iki çocuk sahibi olan F.K.'nın vesika adı altında bulunan sicilinin hukuken bir yararı olmadığı için silinmesine" kararı verdi. Bu karar hem F.K.'nın vesikasından kurtulmasının yolunu açtı hem de binlerce kadının ölünceye dek taşımak zorunda kaldığı vesikasından kurtulmaları için örnek teşkil etti.

MERDİVEN SİLMEKTEN MUTLU

Başlattığı hukuk mücadelesinde büyük bir zafere imza atan F.K., "42 yaşındayım. Mutlu bir yuvam ve 2 çocuğum var. Merdiven silerek kazandığım para bana büyük mutluluk veriyor. Eski hayatımı hatırlamak istemiyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN