Üvey anneye dönüş

Pazar 04.05.2009

14 yıl sonra bulduğu öz annesiyle yaşamaya karar veren Şeyma, yine fikir değiştirdi... Yoksul ailesinin yanından ayrılan genç kız, miras kavgası yaşadığı üvey annesine döndü

Uşak'ta doğumundan sonra evlatlık olarak verilen Şeyma Kabaş (16), 2 yıl önce evlatlık olduğunu öğrenmesinin ardından öz annesinin yanında yaşamak istediğini söyleyerek üvey ailesinden ayrılmıştı. Yıllar sonra kızına yeniden kavuşan ancak maddi durumu iyi olmayan öz anne Hatice Demir'in mutluluğu ise kısa sürdü. Sadece 2.5 ay geçtikten sonra yine fikir değiştiren Şeyma, ardında bir not bırakarak üvey ailesinin yanına döndü.

Oyuna getirip gitmiş...
Kızının önceki gün evden ayrıldığını söyleyen öz anne Hatice Demir, yaşadıklarını şöyle anlattı: Kızımla adliyede işlerimiz vardı. Dışarı çıktık. Adliye'ye giderken bir yakınımız olan Bertan K.'yi gördük. Kızımla birlikte bana 'Sen işini bitir, biz çay bahçesinde bekleyelim' dediler. Ben de inandım. İşim bittikten sonra kızımı almaya geldim fakat hiç kimseyi bulamadım. Daha sonra eve döndüm ve kızımın bıraktığı notu fark ettim. Notta yaşadıklarından bunaldığı, üvey olduğunu öğrendiği günden bu yana hayatının zindana döndüğü ve bu nedenle devletten yardım beklediği yer alıyordu.

Savcıdan yardım istedi
"Cumhuriyet Savcılığı'na" başlıklı bir not bırakarak yeniden üvey annesine dönen Şeyma Kabaş, bıraktığı notta şunları yazdı: 15 Şubat 2009'da üvey annem, öz annemi çağırıp beni onlara verdi. En son namusuma da dil uzatıldı. 4 haftadır okuluma gidemiyorum. Üvey annem, kimliğimi vermiyor. Ne olur bana siz sahip çıkın. Beni, üvey ailemden dayım, teyzem ve öz ailemdeki dayım dövdü. Bunlardan korkuyorum...

Yine miras kavgası

Kızına, ölen üvey babasından miras kaldığını, üvey akrabaları tarafından reddi miras yapması için zorlandığını iddia eden öz anne Hatice Demir ise kızının başına kötü bir şey gelmesinden endişe ettiğini söyledi. Demir, "Onu, ölümle tehdit ettiklerini duydum. Kızımın hayati tehlikesi var. Ben sadece evladımı istiyorum. Miras onların olsun" dedi.
BİZE ULAŞIN