Düğüne kanlı baskın

05.05.2009 Salı

Mardin’de aşiret düğününü basan maskeli 4 kişi, ortalığı savaş alanına çevirdi... Bombalı-silahlı katliamda, çoğu çocuk 44 kişi yaşamını yitirdi...

Türkiye, güne Mardin'de yaşanan katliamla uyandı. Eli kanlı 4 kişi, eski muhtar Cemil Çelebi'nin kızının düğününü bastı. Olay, Mardin-Diyarbakır Karayolu üzerinde bulunan Bilge Köyü'nde gerçekleşti. Dün akşam 21.30 sıralarında düğün alayının toplandığı mekanı basan kar maskeli saldırganlar, davetlileri bir odaya hapsetti. Kimliği henüz belirlenemeyen kişiler bir anda uzun namlulu silahlarla davetlilere ateş açtı. 4 ayrı noktadan gerçekleştirilen saldırıda, ortalık savaş alanına döndü. İlk belirlemelere göre; 44 kişi öldü, 20 kişi de ağır yaralandı.

KAN DAVASI VAHŞETİ...

İddiaya göre, düğünü olan aile ile aynı köyde yaşayan başka bir aile arasında husumet vardı. Saldırganlar da köy korucularıyla birlikte uzun namlulu silahlar ve el bombalarıyla düğünü bastı. Çocuk, kadın dinlemeden etrafa ateş etmeye başladı. Olayın bilançosu ise son derece ağırdı. Yaralılar ambulanslarla Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hayatını kaybedenlerin yakınları da hastaneye akın etti. Polis, hastane ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Olay yerine çok sayıda jandarma sevk edildi. Mardin İl Emniyet Müdürü Serdar Meriç de hastaneye giderek bilgi aldı. Katliamla ilgili açıklama yapan Mardin Valisi Hasan Duruer, olayın iki aile arasındaki kan davası nedeniyle gerçekleştiğini tahmin ettiklerini söyledi. Köyü çembere alan güvenlik görevlileri, kaçan saldırganları yakalamak için operasyon başlattı. Vali Vekili Ferhat Özer ise olayın önce terör saldırısı olduğunu düşündüklerini ancak kan davasının kesinleştiğini söyledi.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu da katliamla ilgili şunları söyledi: Çoğu kadın ve çocuk 44 kişi öldü, ağır yaralı 3 kişi de ameliyata alındı. Yaralıların bir kısmı Diyarbakır'a sevk edildi. Bilge Köyü, 2001 yılında terör nedeniyle boşaltılmıştı. Aileler köye dönüş projesi kapsamında evlerine geri dönmüştü. Saldırganlardan birinin yakalandığı haberini aldık. Umarım diğerleri de bir an önce yakalanır.

BAŞBAKAN HABERİ MYK TOPLANTISINDA ALDI...
Başbakan Tayyip Erdoğan, Mardin'deki kanlı saldırı haberini AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı devam ederken öğrendi. Erdoğan, hemen İçişleri Bakanı Beºir Atalay'ı telefonla arayarak katliam ile ilgili bilgi aldı. Başbakan toplantının ardından Subayevleri'ndeki konutuna geçerek gelişmeleri takip etti.
BİZE ULAŞIN