Davul sesleri yerine ağıtlar

06.05.2009 Çarşamba

Kanlı saldırının ayrıntıları, insanın kanını donduruyor. 9 aylık hamile kadını bile öldürdüler... Davul zurna seslerinin geldiği köyde bugün feryatlar yürek yakıyor

47 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin de yaralandığı Bilge Köyü'nden ağıtlar yükseliyor. Köyde saldırının şoku hala atlatılamazken, kadınların ağıtları göklere yükseliyor. Katliamın kurbanlarından biri de 9 aylık hamile Abide Akyol... Talihsiz kadın, daha 10 yaşındayken, 1991'de köyü basan PKK militanları, babasını, bir ağabeyini, dedesini ve büyük annesini katletmişti. Bu acıyla büyüyen Abide Akyol, bu kez başka 'terörün' kurbanı oldu. Baskında, genç kadının eşi ile ablası, kardeşi, annesi ve 4 ağabeyi de öldü. Geride ise 3 yaşındaki kızı kaldı.

UYKU ÖLÜMDEN KURTARDI

4 yıldır köyde öğretmenlik yapan Sadık Akbulut'u ise uykusu kurtardı. Öğretmenin eşi Bedia Akbulut, nişana kendilerinin de davetli olduğunu belirterek, "Eşim dinlenmek için uzanmış ve uykuya dalmıştı. Ben de uyandırmak istemediğim için gidemedik" dedi. Silahlı saldırıda hayatını kaybeden köyün imamı 24 yaşındaki Kazım Ozan'ın bir süre önce Bolu'nun Kıbrıscık ilçesine tayin olduğu ve 2 hafta içinde köyden taşınacağı öğrenildi.

TÜM AİLESİ ÖLDÜ
Saldırıda öldürülen gelin Sevgi Çelebi'nin 12 yaşındaki kız kardeşi Meles Çelebi, tüm ailesini kaybetti. Gündüz tüm köyü dolaşarak, nişana davet ettiklerini anlatan Meles Çelebi, "Nişana herkes gelmişti ve ev çok kalabalıktı. Önce erkeklere yemek hazırladık ve onlar yemeklerini yedi. Erkekler namaz kılmaya başlamıştı. Ardından biz de tam kadınlara yemek vereceğimiz sırada, bir anda silahlar patlamaya başladı. Ben dışarıya kaçıp, karanlıkta yere kapanarak silah seslerinin kesilmesini bekledim" dedi.

1 ABLASI KALDI O DA YARALI
Silah seslerinin bitmesinin ardından eve gittiğini söyleyen Meles Çelebi, gördüğü manzarayı ömrü boyunca unutmayacağını söyledi. Ablasının cesedini gördüğünü belirten küçük kız, "Babamın gözlüğü kanlar içindeydi. Annem, babam ve 6 kardeşim öldü. Ailemden sadece ben ve bir ablam kaldık. Ablam da yaralı ve hastanede. O da ölürse tek başıma kalacağım" diye ağladı.

BUNA YÜREK DAYANMAZ
Adı Sultan ama, kaderi adına benzemedi. Kanlı nişan baskını tüm hayatını kararttı. Ağıtları, feryatları, köyde yankılandı. 2 oğlu, 2 kızı, 3 gelini ve 1 torununu kaybeden Sultan Nine'nin dayanacak gücü kalmadı. Oturduğu yerde, 'can'larının cansız bedenlerinin gelmesini bekledi..

ÇARESİZLİĞİN FOTOĞRAFI
Şehir eşkiyalarının kana buladığı evden sağ kurtulanlar, yaşadıklarına bile sevinemiyor. Hayriye Çelebi ise ailesinden 7 kişiyi kaybetti. Kucağında daha birkaç günlük bebeğiyle oturan genç kadın, "Babam, annem, ağabeyim hepsi gitti. İkisi de çocuktu. Şimdi ne yapacağız" diye feryat etti.

SADECE DÖRT KİŞİ KALDILAR

Saldırıda anne, baba, ağabey ve yeğenlerinden 7 kişiyi kaybeden Sultan Çelebi isimli genç kız, saldırıdan teyzesinin evinin altında bulunan odaya saklanarak kurtulduğunu anlattı. Saldırganların kendisini görmediğini anlatan Çelebi, "Ölen Sevgi Çelebi, halamın kızıydı. Birden ateş etmeye başladılar. Hala korkuyorum. Bunu yapanlar insan olamaz. Ailemden sadece 4 kişi kaldı. Ben bu acıya nasıl dayanırım, bilemiyorum" dedi.

YUSUF'UN SUÇU NE...
Kanlı baskından 9 yaşındaki Yusuf Çelebi sağ kurtuldu ama, ailesi onun kadar şanslı değildi. Saldırıda küçük Yusuf, annesi, ablası ve yeğenini kaybetti. Küçük yaşta öksüz kalan Yusuf, gözlerinde hala korkunun izlerini taşıyor...

KANLI KATLİAMIN KURBANLARI
Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle:
Abdullah Çelebi
Şükriye Çelebi
Emine Çelebi
Hüseyin Çelebi
Zekiye Çelebi
Abdulvahap Çelebi
Cemil Çelebi,
Hacı Abdulkadir Çelebi,
Hacı Mehmet Çelebi
Kenan Çelebi
Sevgi Çelebi
Ali Çelebi
Cemil Çelebi
Halime Çelebi
Şükrü Çelebi
Çerin Çelebi
Şükran Çelebi
Mehmet Çelebi
Murat Çelebi
Savaş Çelebi
Halil Çelebi
Salih Çelebi
Arife Çelebi
Yıldız Çelebi
Muhittin Çelebi
Semiha Çelebi
Şeyhmus Çelebi
Fasih Çelebi
Seyri Çelebi
Neriman Çelebi
Sevim Çelebi
Yasemin Çelebi
Hacı Haluk Çelebi,
Mithat Arı
Habib Arı
Rahşan Arı,
Kafiye Arı
Abide Akgül
Orhan Akgül
Çelsef Akgül
Maruf Akgül
Hacı Kazım Bozan
2 kişinin ismini belirleme çalışmaları ise sürüyor...
BİZE ULAŞIN