Domuz gribi ilacına hücum

07.05.2009 Perşembe

Domuz gribinden endişe eden vatandaş evinde ilaç stoklamaya başladı. Hal böyle olunca eczanelerin depolarında dahi ilaç kalmadı

Meksika'dan dünyaya dalga dalga yayılan domuz gribi, Türkiye'de görülmemesine rağmen, vatandaşlar tedbiri elden bırakmıyor. Mevsime bağlı grip belirtileri gösteren vatandaşlar, salgının ülkemize gelme endişesine kapılarak, hastalığın tedavisinde etkili olan 'Tamiflu' adlı ilacı eczanelerden alarak evinde stoklamaya başladı.

ECZANELER REÇETESİZ İLAÇ SATINCA...

Türkiye Eczaneler Birliği, evde ilaç stoklanmasının önüne geçmek için eczanelere yönelik, "Reçetesiz ilaç satmayın" genelgesi yayınladı. Buna rağmen eczaneler ilacı reçetesiz sattı. Durum öyle bir hal aldı ki Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler yoğun ilaç talebine yetişemez oldu. Vatandaşın ilaç stoklaması nedeniyle eczane depolarında bile ilaç kalmadığı ortaya çıktı.

MUĞLA'DA TERMAL KAMERA

Domuz gribine yakalanmış kişilere yönelik önlemler kapsamında, Atatürk Havalimanı'nın ardından Milas-Bodrum Havalimanı'na da termal kamera yerleştirildi. Kamera ile havalimanına gelenler sağlık açısından takip ediliyor. Ateşi 38 derecenin üzerinde olanlar için cihazda yeşil ışık yanıyor. Sağlık ekipleri ise maske ve eldivenlerle hizmet veriyor.

MASKE PATLAMASI
'H1N1' adı verilen domuz gribi virüsü maske satışlarında patlamaya neden oldu. Hijyen malzemeleri üreten Bonmed Sağlık Ürünleri firması yetkilileri, yurt dışından 7 milyon adet sipariş aldıklarını açıkladı. Yetkililer ayrıca yurt içinde de maske talebinde artış görüldüğünü sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN