Katliamın 70 yetimi

07.05.2009 Perşembe

Nişan baskını 47 masum cana mal oldu. Katliam, ardında 70 çocuğu yetim bıraktı. Kimileri çaresizce analarının mezarı başında ağlarken, kimisinin ise olan bitenlerden haberi bile yoktu

47 kişinin öldürüldüğü katliamdan geriye yaklaşık 70 yetim çocuk kaldı. Bu çocukların kimi annesini, kimi babasını kimi her ikisini birden kimi de tüm ailesini kaybetti. Ölenler toprağa verildi ama ortada kalan çocukların çilesi asıl şimdi başladı. Akıl almaz katliamın ardından annesiz-babasız kalan çocukların hali düşündürüyor. Dehşet gecesinin tanığı minik yürekler acı ve korku içinde yaşadıkları büyük acıyı anlattı.

'BİZE KİM BAKACAK'

Abdurrahim ve Şükran Çelebi'nin 3 çocuklarından biri olan 10 yaşındaki Mehmet Selim Çelebi, katliamda anne ve ablası Ayhan'ı kaybetmenin acısını yaşıyor. Mehmet Selim, "Annemi çok özlüyorum. Onun canını alanların da Allah canını alsın. Öksüz kaldık kim bakacak bize?" diye konuştu.

9 ÖKSÜZ NE OLACAK...

Henüz 10 yaşında olan Sultan Çelebi'nin annesi Arife Çelebi de öldürüldü. 9 kardeşiyle öksüz kalan Sultan'ın umudu, "Bize bakacak" dediği ablası. 10 yaşındaki Çiçek Çelebi ise babası Salih, annesi Yıldız ve kız kardeşi 3 yaşındaki Fatma Çelebi'yi kaybetti. 6 çoçuklu Çelebi ailesinin ortanca çocuğu olan Çiçek, "Babam da annem de öldü, ortada kaldık. Biz şimdi ne olacağız" diye feryat etti.

ANNECİĞİM SENİ ÇOK ÖZLEDİM
Kanlı saldırıda Abide Akyol'un dramı hafızalara kazındı. Eşi Mehmet Akyol, annesi, ablası, kardeşi ve 4 ağabeyi ölen Abide Akyol, karnındaki bebeğiyle öldürüldü. Geriye sadece 3 yaşındaki kızı kaldı. Küçük kız, dün annesinin mezarına gitti. Daha ne olduğunu bile anlamayan küçük kız, annesinin mezarına sarıldı. Uzun süre mezardan kalkmayan küçük kızın ağzından zorla çıkan şu sözler, yürekleri yaktı: "Anneciğim seni çok özledim..."

'KEŞKE BEN DE ÖLSEYDİM'
Uyuya kaldığı için katliamdan kurtulan köy öğretmeni Sadık Akbulut, ''Keşke uykuda kalmasaydım da ben de ölseydim. Çok zor durumdayım'' dedi. Köyde 4 yıldır görev yapan öğretmen Akbulut, "Öğrenciler de her iki tarafın çocukları, bundan sonra nasıl olacak bilemiyorum" dedi. Ayrıca 40 öğrencinin öğrenim gördüğü ilköğretim okulu ise 11 Mayıs'a kadar tatil edildi.

YETİM ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ
Kanlı katliamın ardından geride gözü yaşlı 70 çocuk kaldı. Büyük bir şok yaşayan çocuklar, şimdi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Mardin Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fevzi Hamidi, katliamda anne ve babasını kaybeden çocuklara sahip çıkmak için harekete geçtiklerini söyledi. Türk Kızılayı da saldırıdan etkilenen vatandaşlara psikososyal destek için 8 uzman personeli köye gönderdi.

HEDİYE YAŞAM SAVAŞI VERİYOR
Kanlı katliamda yaralanan Hediye Çelebi, hayati tehlikeyi atlatamadı. İkinci kez ameliyata alınan Çelebi, solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veriyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Dr. Sait Alan, "Bağırsaklarında kurşunlardan dolayı parçalanma söz konusu" dedi. 2 yaşındaki Medine Çelebi'nin ise durumu iyiye gidiyor.
BİZE ULAŞIN