Sahne senin İstanbul

Sahne senin İstanbul
17.01.2010 Pazar

...Ve İstanbul resmen Avrupa'nın Kültür Başkenti oldu... Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan aynı anda butona basarak görsel şovu başlattı...Yedi ayrı tepede yedi muhteşem gösteri megakenti ışıl ışıl aydınlattı... Tarkan, Kıraç, Zara, Nil Karaibrahimgil ile Mor ve Ötesi müzik ziyafeti çekti...

Adına şarkılar yazılan, nice savaşlar çıkartılan, bazen şikayet edilse de sevgisi daima ağır basan İstanbul, Avrupa'nın Kültür Başkenti olma yolunda ilk adımını attı. İstanbul'u dünyaya tanıtmak için birçok proje hayata geçirildi ama en önemlisi açılış gecesiydi... Yaklaşık 8.5 milyon lira harcanan açılış etkinliği de, dün gece 20.10'da başladı. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılışı yaptı. Konuşmaların ardından "İstanbul Büyüsü" adlı özel performans sergilendi. 303 sanatçının sahnede yer aldığı 65 dakikalık gösteri, müzik, dans, şiir, İstanbul'a özgü ses ve görüntülerle megakenti gözler önüne serdi. Daha sonra Haliç'te özel ışık ve havai fişek gösterisi için butona basıldı. Muhteşem gösterilerle "altın boynuz" Haliç, adeta bir festival alanına çevrildi. 80 metreye 15 metre ebatlarında hazırlanan özel "2010 logosu" ise gösterinin en dikkat çeken yanıydı. Bu şölen, aynı zamanda Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan özel ekranlardan da izlenebildi. Ayrıca Fransız Group F tarafından Taksim'de, "Ateş Tiyatrosu", Kadıköy'de ise "Balon Tiyatrosu" sahnelendi. Gökyüzünün sahne olarak kullanıldığı her iki gösteri de diğer meydanlardan izlendi. Halk, büyük bir coşkuyla etkinlikleri izlerken İstanbul, "Kültür Başkent"liği için hazır olduğunu kanıtladı.

Polisten taciz önlemi!..
Özellikle yılbaşı geceleri taciz olaylarının fazlasıyla yaşandığı İstanbul'da, polis dün geniş güvenlik önlemi aldı. Törenlerin yapıldığı Taksim, Sultanahmet, Pendik ve Kadıköy meydanlarında güven timleri alarma geçti. Çeşitli kılıklara girerek meydanlarda devriye ezen yaklaşık 250 polis, başta cinsel tacizciler olmak üzere hırsızlık ve yankesicilik suçlarına da anında müdahale etti.

Erdoğan'dan şiir demeti
Başbakan Erdoğan açılış konuşmasında "İstanbul biraz Saraybosna, biraz Kudüs'tür. Biraz Paris'tir, Viyana'dır, Madrid'tir, Bağdat'tır, Şamdır, Amman'dır. Ama İstanbul en çok da İstanbul'dur" dedi. Başbakan, "5 kıtanın esintilerini, ezgilerini, seslerini, tadlarını ve renklerini yanıtsan bu şehir, 5 kıtanın şehirlerine esin kaynağı olacak kadar özel ve özgündür. İstanbul sevinirse Kahire, Beyrut Bakü, Üsküp sevinir" ifadesini kullandı. Erdoğan, Yahya Kemal, Cemal Süreyya, Sezai Karakoç, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Nedim'in İstanbul ile ilgili şiirlerinden parçalar okudu. Törene bakanların tamamına yakını katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Google'dan logolu jest
İnternet arama motoru Google, Türkiye ana sayfasında "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" logosu oluşturdu. Bu özel logoda, İstanbul'un simgelerinden "Kız Kulesi" ve "Boğaziçi Köprüsü" ile geleneksel Türk motifleri yer aldı. İnternet kullanıcıları logonun üstüne tıklayarak, etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere de ulaşabildi.

GECEDEN MÜTHİŞ KARELER İÇİN TIKLAYINIZ

UCUZ TEKNOLOJİ İÇİN GECEDEN KUYRUK!

NEDEN KENDİ OTOMOBİLİMİZİ TASARALAMAYALIM?


SÖMESTRENİN KRALI ULUDAĞ


BU ARABALAR ÇOK DOĞAL


DÜNYANIN EN İLGİNÇ FESTİVALLERİ

EN ZENGİN ÜLKELER

HANGİ İLİMİZ NEYİYLE MEŞHUR?
BİZE ULAŞIN