Kamu personeli ne kadar katılım payı ödeyecek?

Kamu personeli ne kadar katılım payı ödeyecek?
20.01.2010 Çarşamba

Takvim Gazetesi okuyucuları soruyor Ali Şerbetçi cevaplıyor. Gazetemiz köşe yazarlarından Ali Şerbetçi vatandaşların merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan tebliğ ile katılım payları tahsilinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle kamu kurum ve kuruluşları artık memurların aylıklarından katılım payı kesintisi yapmayacak. Bu konuda merak edilen sorular ve cevapları şöyle:

Ne kadar hasta katılım payı ödeyeceğiz?
Sağlık ocakları, kurum hekimlikleri, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi, verem savaş dispanseri, aile hekimliği gibi muayenelerinde 2 TL katılım payı ilaç temini için reçete ile eczaneye müracaat aşamasında eczaneler tarafından tahsil edilecek.

Devlet hastanesinde ücret ne kadar?
Muayeneler için öngörülen 8 TL tutarındaki katılım payı yine ilaç temini için reçete ile eczaneye müracaat edilecek. Bu aşamada katılım payı eczaneler tarafından tahsil edilecek.

Özel hastanelerde talep edilen katılıp payı ne kadar?
Muayeneler için 15 TL tutarındaki katılım payının 12 TL'si hastane tarafından tahsil edilecek. Geriye kalan 3 TL'si ise ilaç temini için reçete ile eczaneye müracaat aşamasında eczaneler tarafından tahsil edilecek.

İlaç almazsanız katılım payında indirim var mı?
Kişilerin muayeneye ilişkin ilaç temini için reçete ile birlikte eczanelere müracaat etmemesi durumunda katılım payı tutarının hesaplanmasında, 3 (üç) TL tutarında windirim uygulanacak.

KAPICILAR İÇİN HAK ARAMA ADRESİ

Ben kapıcılık yapıyorum. 70 daireye bakıyoruz ben çalıştığım gibi eşimde benimle çalışıyor ama bize haksızlık yapılıyor, hakkımı nasıl aramam gerekiyor. (5...672604 numaralı SMS:

Sevgili okurum eşinizde sizinle birlikte fiilen çalışıyorsa, onunda sigortalı olması ve çalışması karşılığında ücret alması gerekir. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat ederek Sosyal Güvenlik Yoklama memurlarınca eşinizin işyerinde çalıştığının tespitinin sağlaması gerekmektedir. Tespitten sonra işverenlikten ücret talebinde bulunabilirsiniz.

ÇOCUKLARA HER ŞARTTA TEDAVİ

11 yaşında bir kız çocuğum var Çocuğum hasta. Ancak SSK'ya 6 aylık prim borcum var. Çocuğumun tedavisini yaptırmam mümkün mü? M.K /Ankara

Sevgili okurum, geçmiş olsun. 18 yaş altındaki bakmakla yükümlü olunan tüm çocukların, anne ve babasının SSK prim borcu bulunsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün. Çocuğunuzun tedavisini yaptırın.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

SSK girişim 03.10.1977, toplam gün sayım 1449 gün, daha sonra isteğe bağlı sigorta ödemeye başladım ve halen ödüyorum, Bağ-Kur'dan ödenen toplam gün sayısı: 1 yıl 2 aydır. En kısa sürede emekli olabilmem için SSK'ya mı geçmeliyim yoksa Bağ-Kur'dan ödemeye devam mı etmeliyim? Emeklilik şartlarım nelerdir? Ne zaman emekli olabilrim? Bilgi vermenizi rica ederim. Aysel PEHLİVAN

Sayın Pehlivan, SSK girişinize göre yaş ve kademeye girmeden 3600 prim gün ve 50 yaş kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Doğum tarihinizi yazmamışsınız. Eğer prim gün sayınızı tamamlamak için 01.04.2012 tarihine kadar isteğe bağlı olarak devam ederseniz Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi olursunuz ki bu durumda emeklilik şartlarınız tamamen değişir. Yapmanız gereken bu tarihten önce isteğe bağlıyı durdurup kalan eksik günleri SSK primi ödeyerek tamamlamanızdır. Prim gün sayınız dolunca 50 yaşınız da doluyorsa emekli olabilirsiniz.

03.11.1963 doğumluyum, SSK girişim 15.09.1981'dir. 15.09.1981 ile 31.10.2005 arası SSK'da 7128 gün prim ödemişliğim var. 01.01.1986-14.01.1988 arası 2 yıl 0 ay 13 gün Bağ- Kur, 09.02.2006-31.12.2009 arası 3 yıl 10 ay 21 gün Bağ- Kur günü var, 05.01.2010 tarihinden itibaren SSK'da prim ödemeye başladım. SSK hükümlerine göre ne zaman emekli olabilme hakkını kazanırım? Cemalettin EMREOĞLU

Sayın Emreoğlu, verdiğiniz bilgilere göre şu anda Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabisiniz. SSK emeklilik şartlarına tabi olabilmeniz için 3,5 yıl SSK primi ödemeniz gerekmektedir. 05.01.2010 tarihinden itibaren SSK ödemeye başladıysanız 05.07.2013 tarihinde SSK'dan emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur'dan da prim gün sayınız dolmuş ancak emekli olabilmeniz için 50 yaşınızın dolacağı 03.11.2013 tarihini beklemeniz gerekiyor. Sanıyorum bu yüzden SSK'ya tabi prim ödeyip SSK'dan emekli olmak istiyorsunuz.


BİZE ULAŞIN ; ;