Kar ulaşımı engelliyor

Kar ulaşımı engelliyor
21.01.2010 11:18 Güncelleme: 21.01.2010 11:19

Türkiye genelinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Doğuda başlayan kar yağışı batıdan iç kesimlere doğru kaymaya başladı.

Kar yağışı İstanbul Ankara yolunda ulaşımı olumsuz etkiledi. Araçlar kar yağışı sonrası yoldaki buzlanma sonrası trafikte güçlükle ilerledi. Çok sayıda ölümlü yaralamalı ve maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Birçok araç ise yolda kaldı. Yolda kalan araçlar çekicilerle yoldan kaldırıldı. İstanbul Ankara TEM otoyolu Kızılcahamam-Güdül kavşağı yakınlarında kaza yapan Hüseyin Korkmaz, kar yağışı nedeniyle 30 Km hızla gittiğini, buna rağmen bir başka aracın çarpması sonucu yol dışına savrulduğunu söyledi. Korkmaz, yolda ilerledikleri sırada tuzlamanın yapılmadığını ileri sürdü.

Öte yandan karayolları ekipleri buzlanan yolları kar küreme aracıyla temizlerken, buzlanan yollar için tuzlama yapıldı.

ZONGULDAK-EREĞLİ KARAYOLU KARA TESLİM

Zonguldak-Ereğli karayolu kara teslim oldu. Sabaha karşı 05.00 sularında başlayan kar yağışı sonrasında bazı araçlar yolda kaldı. Karayolları Esentepe 155. Bölge Müdürlüğü çalışmalara kısa sürede başladı.

Meteorolojiden yapılan kar yağışı uyarısına kulak asmayan sürücüler Zonguldak-Ereğli karayolunda yolda kaldı. Yapılan tüm uyarılara rağmen zincirsiz şekilde Zonguldak'a gitmek isteyen bazı sürücüler, Zonguldak Ereğli karayolunun 32. kilometresinde yolda kaldı. Yolda kalan araçların imdadına bölge trafik ve karayolları ekipleri yetişti. Kar yağışının başlaması ile çalışmalara başlayan karayolları ekipleri, ilk olarak Zonguldak Ereğli karayolunun 35. kilometresinde kar temizleme çalışmasını sürdürdü. Bölge trafik ekipleri de yolda sık sık kontrollerini yaptı. Kar yağışının etkisini kısa sürede göstermesi sonrasında büyük araçların zincirsiz olarak gönderilmeyeceği de belirtildi.

Ereğli' den Zonguldak istikametine giden sürücülerden Tarkan Çetin, yoğun kar yağışına hazırlıksız yakalandığını söyledi. Kar yağışını hiç beklemediğini dile getiren Çetin, "Zonguldak'a gidiyordum. Ancak bu aniden bastıran kar yağışını hiç hesaba katamadım. Şimdi ise yolda kaldım. Aracıma zinciri takarak yoluma devam edeceğim" dedi.

Bölge trafik ve Karayolları ekiplerinin kar temizleme çalışmalarının sabahın erken saatlerine kadar devam edeceği belirtildi. Yolun durumuna göre ise araçların zincirli ya da zincirsiz gideceği konusunda uyarılacakları da öğrenildi.

BOLU DAĞI TÜNELİ KESİMİNDE KAR YAĞIŞI VE SİS

TEM Otoyolu'nun Bolu Dağı Tüneli kesiminde kar yağışı ve sis ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde dün akşam başlayarak aralıklarla devam eden kar yağışı ve sabahtan itibaren etkili olan sis nedeniyle ulaşımda zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Görüş mesafesinin yaklaşık 30 metreye kadar düştüğü güzergahta görev yapan trafik ekipleri, sürücüleri bölgede etkili olan kar yağışı, sis ve buzlanmaya karşı uyarıyor.

Ekipler, Bolu Dağı güzergahını kullanacak sürücülerin araçlarında takoz, çekme halatı ve yedek lastik bulundurması gerektiğini bildirdi. Bu arada, Karayolları ekipleri ise güzergahta kar temizleme çalışması yapıyor.

ERZURUM'DA KAR VE TİPİ'DEN 17 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI BULUNUYOR

Erzurum genelinde kar ve tipi nedeniyle toplam 17 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğu ve bu yolların açılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Erzurum İl Kriz Merkezinden alınan bilgiye göre, kar ve tipi nedeniyle kent genelinde 17 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğu bildirildi. Erzurum İl Özel İdaresi ekipleri yol açma çalışmalarını sürdürürken, Çat'ta 1, İspir'de 4, Karayazı'da 5, Pasinler'de 6 ve Tekman'da 1 olmak üzere toplam 17 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Öte yandan tipi nedeniyle hatlarda meydana gelen arızalar nedeniyle Karayazı'da 5 ve Horasan'da 2 olmak üzere toplam 7 köye ise elektrik verilemiyor.
BİZE ULAŞIN