Kararı düzeltin yoksa süreç zedelenmiş olur

Kararı düzeltin yoksa süreç zedelenmiş olur
21.01.2010 Perşembe

Erdoğan, normalleşme süreci önüne yine 'soykırım duvarı' ören Ermesintan'ı metin üzerinde operasyona kalkışmakla suçladı: Karar kabul edilemez, düzeltilmesi şart

Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Ankara ile Erivan arasında imzalanan protokolleri onaylarken "soykırım" vurgusu yapması, süreçte gerilime yol açtı. Tepkisini, Suudi Arabistan temasları sırasında dile getiren Başbakan Tayyip Erdoğan, kararın gerekçesinin "temel ilke olarak" asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Erdoğan, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile düzenlediği orta basın toplantısında sorular üzerine şu açıklamaları yaptı:
Biz bu metni hemen parlamentomuza gönderdik, herhangi bir kurumu aracı olarak sokmadık.
Cümleler arasında operasyon da yapmadık. Aynen gönderdik ve biz orada samimiyet gösterdik.
Şu anda Ermenistan, metnin üzerinde operasyon yapmaya kalkıştı. Bunun tabii düzeltilmesi lazım, bu düzeltilmedikten sonra süreç zedelenmiş olur.
Kaldı ki Ermenistan- Azerbaycan arasındaki ilişkiyi bu işin dışında tutmak gibi bir lüksümüz de yok.

'ÇELİŞKİYİ GİDERİN'
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan'ın, Ankara'nın tepkisinin ardından telefona sarılarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu aradığı ortaya çıktı. Davutoğlu ise Ermeni Bakan'la ancak dün Cidde'den telefonla görüştü. Davutoğlu, onay sürecinin hızlandırılmasını isteyen Nalbantyan'a sert çıktı ve "Mahkemenin kararı attığımız imzaya uymuyor. Çelişki hemen giderilmeli" dedi.

'EMROLUNDUĞU GİBİ DOSDOĞRU'
Erdoğan, Ortadoğu ilişkilerine verdiği önemi ayetle anlattı. Suudi Arabistan temaslarının son gününde, gazeteciler Erdoğan'a, "Türkiye AB'ye üye olursa, Arap halkına karşı tavrı değişir mi?" diye sordu. "Bizim bir değişmez ilkemiz var" diyerek Kuran'dan bir ayetle karşılık veren Erdoğan, şöyle devam etti: "Emrolunduğu gibi dosdoğru olacaksınız. Biz Ortadoğu'daki tavrımızı, bir defa kendi değerlerimizden gelen insani bir tavır olarak ortaya koyduk. Bu tavrımızı biz Gürcistan'da da ortaya koyduk, dünyanın bir başka yerinde yine koyarız. AB bunu asla değiştirmez. Biz AB'yi Hristiyan klubü değil siyasi klüp olarak görüyoruz. 50 yıldır AB kapısında bekletilen başka bir ülke olmamıştır. AB burada adil davranmamıştır.

DANA DİYE AT ETİ YEDİRİYORLAR


FULL HD 3D TV GELİYOR!

SİGARADA KAÇAK KORKUSU!

ÖĞRETMENE TATİL MÜJDESİ!

MALİYE SIKI TAKİPTE!
BİZE ULAŞIN