TSK'dan bomba açıklama

TSK'dan bomba açıklama
21.01.2010 14:59 Güncelleme: 21.01.2010 16:24

Bir gazetede yer alan Balyoz isimli darbe planının ardından Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı. Genelkurmay, açıklamasında 'Bu iddiaları aklı ve vicdanı olan kimse kabul edemez' ifadesini kullandı.

Genelkurmay Başkanlığından, basında yer alan ''Balyoz Güvenlik Harekatı Planı'' iddialı haberlerle ilgili olarak, ''1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddia ve değerlendirmelerin medyada yer aldığı'' belirtilerek, ''Söz konusu Plan Semineri, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları Tatbikatlar Programı'nda bulunmaktadır'' denildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, 1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer aldığı anımsatıldı.


Açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Söz konusu plan semineri, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları Tatbikatlar Programında bulunmaktadır. Plan seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan Harekat Planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır. Plan Semineri, giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo içerisinde uygulanmıştır. 1'inci Ordu Komutanlığı sorumluluk bölgesinde icra edilen bu Plan Seminerinde, Ordu Geri Bölge Emniyeti ve savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde de uygulanan sıkıyönetim konuları üzerinde de durulmuştur.
Bu plan seminerine ilişkin olarak ortaya atılan iddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Söz konusu iddiaları ciddiye alarak üzerinde yorumlar yapılmasının ve bilgi kirliliği yaratılmasının; özellikle toplumumuzda tedirginlik yaratmak isteyenlerin amacına hizmet edeceği değerlendirilmektedir.''
BİZE ULAŞIN