İstanbul'da şiddetli kar beklentisi

İstanbul'da şiddetli kar beklentisi
22.01.2010 16:34 Güncelleme: 22.01.2010 16:35

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü vatandaşları uyardı açıklamada, yaşlı, çocuk, hamile ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği belirtildi otoyol ve bağlantı yollarında kar ve buzlanma ile mücadele edecek iş makineleri ve araç çekicilerinin yol güzergahlarının muhtelif yerlerinde bulunacağı kaydedildi

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, bu akşamdan itibaren kenti etkisi altına alması, yarın da şiddetlenmesi beklenen soğuk ve karlı hava dolayısıyla, yaşlı, çocuk, hamile ile kalp ve akciğer hastalığı olanların, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu.
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan meteorolojik uyarı raporuna göre, ilde yağmur ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde devam eden yağışların, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşmesinin beklendiği belirtildi.
Açıklamada, kar yağışının özellikle yarın ''poyraz fırtınasıyla'' birlikte, il genelinde yoğun kar yağışına dönüşeceğinin tahmin edildiği, pazar günü de aralıklarla devam edecek olan kar yağışının, 25 Ocak Pazartesi günü etkisini kaybedeceği bildirildi.
İl genelinde Pazartesi gününe kadar etkisini sürdürecek kar yağışı ve gece sıcaklıklarındaki düşük değerlere bağlı olarak, ''buzlanma'' ve ''don'' olayının görüleceği vurgulandı.
Yağışların olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıldığı belirtilen açıklamada, İl Afet Yönetim Merkezinin, bu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de katılımıyla, elverişsiz hava koşulları etkisini yitirinceye kadar 24 saat esasına göre görev yapacağı kaydedildi.


Açıklamada, kar yağışı, don ve buzlanmanın, halkın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, bazı tedbirlerin uygulamaya konulmasının kararlaştırıldığı dile getirildi.
''İŞ MAKİNELERİ VE ARAÇ ÇEKİCİLERİ YOL GÜZERGAHLARINDA YERLERİNİ ALACAK''

Kar yağışının etkili olmasıyla birlikte, hiçbir aracın ''zincirsiz'' bir şekilde trafikte seyrine izin verilmeyeceği, aksi davranışta bulunan sürücülere cezai işlem uygulanacağı ve trafikten men edilmelerinin sağlanacağı vurgulanan açıklamada, TEM Otoyolu ve D-100 (E-5) kara yolunda, kar yağışından itibaren gişe ve kavşak noktalarında gerekli kontrollerin yapılarak, zincirsiz hiçbir aracın girişine izin verilmeyeceği bildirildi.
Emniyet şeridi ihlallerine izin verilmeyeceği, emniyet şeridi ihlalleri yapan sürücülere cezai işlem uygulanacağı ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:
''Trafik yoğunluğunu azaltmak için, kamyon ve tırların gerekli hallerde trafiğe girişleri kısıtlanarak, otoyol güzergahındaki tır parklarında bekletilmeleri sağlanacaktır. Şehir içi trafik düzenini sağlamaya yönelik olarak, olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü müddetçe, emniyet trafik ekipleri takviye edilerek, hizmet kesintisiz sağlanacaktır. Jandarma bölgesinde, bu hizmet jandarma trafik ekiplerince sağlanacaktır. Otoyol ve bağlantı yollarında kar ve buzlanma ile mücadele edecek iş makineleri ve araç çekicileri yol güzergahlarının muhtelif yerlerinde bulunacak.''
"SICAK İÇECEK, KUMANYA VE BATTANİYE HAZIRLIĞI''
Açıklamada, boğaz köprülerindeki ulaşımın kesintisiz sağlanmasına yönelik tedbirlerin alınacağı, şiddetli fırtına halinde önceden bilgi vermek kaydıyla ''şerit azaltma'' işlemine gidileceği, tenteli ya da havaleli araçların köprülerden geçişlerinin kısıtlanacağı belirtildi.
Şehir içi ulaşımın kesintisiz sağlanması için, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin karla mücadele ekipleri ve iş makineleri kritik noktalarda bekleyeceği, sürekli olarak kar temizleme ve buzlanmaya karşı faaliyetlerine devam edeceği kaydedilen açıklama şöyle sürdürüldü:
''Halkın günlük ulaşım ihtiyacını toplu ulaşımla sağlamaya, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nde deniz güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler alınacaktır. Yerleşim birimleri dışındaki yollarda mahsur kalabilecek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye yönelik belediyeler ile Kızılay tarafından sıcak içecek, kumanya ve battaniye hazırlığı yapılacak olup, gerekli olduğu zamanlarda vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır. Ayrıca, D-100 ve TEM otoyolu üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonları mahsur kalan vatandaşlarımızın yönlendirileceği noktalar olduğundan, tedbirli olmaları konusunda kolluk kuvvetlerimizce uyarılacaktır.''
''ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNİN KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE KULLANMALI''
Açıklamada, vatandaşların zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları, araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları ve araçların teknik yönden gerekli kontrolleri yaptırmaları, trafik seyrini tehlikeye düşürücü davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları gerektiği belirtildi.
Sürücülerin, özellikle emniyet şeritlerini kullanmamaları, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi gerektiği dile getirilen açıklamada, vatandaşların elektrik, su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.
Açıklamada şunlara değinildi:
''Vatandaşlar, elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde, oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerini kontrollü bir şekilde kullanmalı. Daha önceki olumsuz hava şartlarında uygulandığı gibi, vatandaşlarımızın sokakta kalan kimsesiz çocuk, özürlü, yaşlı ve gençlerin korunması için İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, İstanbul Büyükşehir Belediyesine telefonla ulaşmalı. Çağdaş vatandaşlık anlayışı içerisinde site, apartman ve iş yeri sorumlu yönetici ve sahipleri mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeliler.''
Olumsuz hava koşullarının hüküm sürdüğü günlerde, ''yaşlı, çocuk, hamile ile kalp ve akciğer hastalığı olanların'' mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği belirtilen açıklamada, kapalı alanlarda mangal gibi aparatların, baca zehirlenmelerine karşı sobaların dikkatli kullanılması gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, tamirhane ve benzeri kapalı mekanlarda ısınma amacıyla otomobil çalıştırılmaması, gribal enfeksiyon geçiren kişilerin, insanların toplu halde bulunduğu mahallere girmemeleri istendi.
-TELEFON NUMARALARI-
Açıklamada, ihtiyaç duyulması halinde vatandaşların arayabilecekleri telefon numaraları da şöyle sıralandı:
''Elektrik kesintisi ve arızaları için: 186
Su kesintileri ve arızaları için: 185
Doğal gaz arızaları için: 187
İlk yardım ve sağlık hizmetleri için: 112
İtfaiye hizmetleri için: 110
Trafik, Emniyet ve Asayiş hizmetleri ile ilgili
olarak polis: 155
Jandarma: 156
Kara yolları hizmetleri için: 159
İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü için: 0212 297 65 58
İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü: 0212 455 56 00
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi: 0212 444 25
BİZE ULAŞIN