Tatlı mirasın acı davası

Tatlı mirasın acı davası
26.01.2010 Salı

Merhum işadamı Tatlıcı 3 milyar dolarlık servetini ikinci eşi ve ondan olan oğlu Uğur'a bıraktı. Mirastan mahrum kalan diğer evlat ise üvey ailesine tarihi eserleri sakladığı gerekçesiyle dava açtı

Kimine saadet getiren para, Türkiye'nin en zengin ailelerinden olan Tatlıcılar'ın tadını kaçırdı. Yasak aşkın fitilini yaktığı miras, bu kez tarihi eser davasına yansıdı. Diyarbakırlı işadamı Mehmet Salih Tatlıcı, bundan 41 yıl önce, 37 yaşındayken gönlünü pastanesinde çalışan 17 yaşındaki Rum Marika'ya kaptırdı. Marika da evli ve 3 çocuk babası olan Tatlıcı'ya kalbini açtı. Çift, "herkesin bildiği" yasak aşklarını 1977'de doğan oğulları Uğur'la süsledi. Yıllar sonra Nurten adını alan Marika, işadamı ile 1993'te resmen evlendi. Evlilik defterine atılan o imza Türkiye'nin de en önemli miras davasını başlattı. Geçen yıl kanserden ölen Tatlıcı, yıllarını kendisine veren Marika'yı zengin etti. Tatlıcı, 3 milyar dolarlık servetini, ikinci eşi ve ondan olan oğlu Uğur'a bıraktı. İlk eşi ve diğer 3 oğlunu ise "Beni tehdit ettiler" diyerek mirastan men etti. İşte miras dışı bırakılan kardeşlerden biri de Mehmet Tatlıcı'ydı. Mehmet Tatlıcı, üvey annesi ile üvey kardeşinin, babasına ait 261 'taşınır kültür varlığı' niteliğindeki tarihi eseri sakladıkları ihbarında bulundu. Bunun üzerien Kağıthane'deki bir fabrikaya baskın düzenlendi. Eserlerden 72'sinin müzeye kayıt edilmesi gerekli yapıt niteliğinde olduğu belirtildi. Bunun üzerine Nurten Tatlıcı ve oğlu hakkında 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'dan zenginler listesine
Salih Tatlıcı, Diyarbakır'da tatlıcılık yaparak iş hayatına başlamıştı. Ve yine o Salih Tatlıcı, Forbes Dergisi'nin 2006'daki zenginler listesinde, 27'inci sırada yer almıştı. Merhum işadamı, ilk eşi Bedriye'den olan 3 oğlundan Ali ve Ahmet Tatlıcı'yı servetinden mahrum bırakmıştı. Diğer oğlu Mehmet'in ise mahfuz hisseden yararlanmasına izin vermişti.

Miami'de malikane ve Tat Tower
Merhum işadamı Salih Tatlıcı, ikinci eşi Nurten Tatlıcı'ya, dudak uçuklatan bir miras bıraktı. Miami'de bir malikhane ile bir alışveriş merkezi, Beykoz Konakları'nda 5 bin metrekarelik malikhane, villalar, Yeniköy'deki Tatlıcı Yalısı, İstanbul'daki Tat Tower, Etiler'de otel, Antalya Belek'te Barcelo Tat Beach Golf Resort, çok sayıda gayrimenkul ve binlerce antika eşya, Nurten Hanım ile oğluna kaldı. Tatlıcı'nın bunların dışında kalan mirası da 32 pay olarak kayıt altına alındı. Tatlıcı vasiyetnamesinde, 32 payın yine 23 payını ikinci eşi ile oğlu Uğur'a bıraktı.

5 milyon TL'lik antika
Tatlıcı'nın ilk eşinden olan oğlu Mehmet Tatlıcı, daha önce de dava açıp, babasından kalan mal varlığının tespitini istemişti. Bunun üzerine Yeniköy Tatlıcı Yalısı'nda keşif yapılmıştı. Keşifte, 5 milyon 720 bin TL değer tespiti yapılan 69 adet tablo ve antika eşya kayıt altına alınmıştı. Kağıthane'deki eski pil fabrikasında da 671 bin TL'lik 298 adet tablo tespit edilmişti. Beykoz Konakları'ndaki malikhanede yapılan keşifte de, toplam 777 bin TL değerinde 81 adet eser bulunmuştu.

BEYAZIT ÖZTÜRK İŞ MERKEZİ KURUYOR


FENER-G.SARAY DERBİSİ EKONOMİYİ DURDURUYOR

BARDAKTA SATILAN MISIRIN TADI KAÇTI

TÜRKİYE 'BBG EVİ OLUYOR'

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA YÜZDE 24 ZAM
BİZE ULAŞIN