Balyoz'a bir örnek

Balyoz'a bir örnek
28.01.2010 Perşembe

Balyoz Darbe Planı'nı hazırladığı iddia edilen emekli Orgeneral Çetin Doğan'la ilgili olarak Özden Örnek'e ait olduğu belirtilen günlüklerde de ilginç bilgiler yer aldığı ortaya çıktı

Türkiye'nin sıcak gündemine bomba gibi düşen "Balyoz Darbe Planı"na bir kanıt da o meşhur günlüklerden geldi. Planı hazırladığı iddia edilen 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'la ilgili, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in günlüklerinde ilginç bir bilginin yer aldığı belirtildi. Ergenekon'un 3. iddianamesinde yer alan ifadeler şöyle: "27 Şubat günü (2003) Genelkurmay denetlemesi için bölgeye gelen Tümgeneral Can Teller (Genelkurmay Psikolojik Harekat Daire Başkanı) beni ziyarete geldi. Oldukça ilginç bir görüşme yaptık. Önceleri çekingendi ama kendisini cesaretlendirdim ve konuşmaya başladı. Genelkurmay Başkanı'nın (Orgeneral Hilmi Özkök) şahsına karşı bir tepki olduğunu, dinci kesimlere kendisine yaraşır bir şekilde tepki vermediği gibi adeta onlarla işbirliği yaptığını ve Çetin Doğan Paşa ile Hurşit Tolon Paşa'nın bu konulardan çok rahatsız olduklarını ve kendi aralarında bir şeyler yaptıklarını benim de onlarla görüşmemi ima etti. Bir Tümgeneral'in böyle konuşması beni şaşırttı." Can Teller'in adı, Ergenekon davasının tutuklu sanığı Ümit Sayın'ın ifadesinde de geçmişti.

Kılıç, Anti Darbe Yasası için 6 ay istemiş
Anayasa Mahkemesi'nin, askerlere sivil yargı yolunu açan yasanın yürürlüğünü durdurma kararına karşı çıkan tek üyesinin Başkan Haşim Kılıç olduğu ortaya çıktı. Kılıç'ın "Devam eden dava ve soruşturmalarda karmaşa oluşur, bu nedenle Meclis'e yeni yasa için 6 ay verelim" dediği öğrenildi. Öneri kabul edilseydi yasa yürürlükte kalacak, "sivil mahkemeler ellerindeki dosyaları askeri yargıya gönderecek mi göndermeyecek mi" tartışması 7 ay ertelenecekti.

Kurmay albaya Gönye gözaltısı
Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzurum'da yürütülen Ergenekon soruşturması kapsamında Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile gözaltına alındı. Gençoğlu'nun evinde ve karargahtaki odasında da arama yapıldı. Aramalarda, bilgisayar "hard disk"leri ile CD'lere el konuldu. Gençoğlu'nun, Gönye Barajı'nda bulunan mühimmatlarla ilgili gizli bir tanığın ifadesi doğrultusunda gözaltına alındığı belirtildi.

Poyrazköy sivil yargıda
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Poyrazköy'de bulunan mühimmatlarla ilgili olarak Tuğamiral Levent Görgeç'in de yer aldığı 17 subay ve astsubay hakkında hazırlanan 4. Ergenekon iddianamesini kabul etti. Mahkeme heyeti, şüpheliler hakkındaki suçlamaların "askeri suç kapsamına girmediği" yorumunu yaptı. Yargılama 15 Nisan 2010'da başlayacak. İşte 300 sayfalık iddianamedeki bazı çarpıcı suçlamalar: Türkiye'de yaşayan gayrimüslimlerin can ve mal güvenliklerinin sorgulanarak, AK Parti Hükümeti üzerinde iç ve dış toplumun baskısını artırmak, kamuoyunu meşgul etmek ve Ergenekon davası başta olmak üzere gündemi değiştirmek. Agos Gazetesi abonelerine tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek. Adalar bölgesinde bombalar patlatılacak. Agos Gazetesi civarı belirlenen yerlere ses bombaları konacak. 6- 7 Eylül Olayları, Varlık Vergisi haberleri gibi konulara medyada tekrar tekrar yer verilecek.BİZE ULAŞIN