Yörük kardeşliği

Yörük kardeşliği
Cumartesi 31.01.2010

Siyaset bu kez hikayesiyle karşımıza çıktı. Her ikisinin de kökeni Toroslar'a dayanan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve AKPM'nin yeni başkanı Çavuşoğlu, yörük kardeşliğini Avrupa'ya taşıdı

Türk siyasetinin iki yörüğü Avrupa eteklerinde buluştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Londra'daki programının ardından siyasi bir jest yaparak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na seçilen Mevlüt Çavuşoğlu'nu ziyaret etti. Bu ziyaretin ardında ise, Toroslar vardı. Fransa'nın Strazburg kentindeki Avrupa Konseyi binası her zamanki gibi Cuma günü 17:00'den sonra bomboştu ancak yeni başkanın makam katı Davutoğlu'nu bekliyordu. Davutoğlu'nun uçağı, üç saatliğine Strazburg'a indi. Davutoğlu önce Çavuşoğlu'nu makamında ziyaret etti ardından da kameralar karşısında iki Türk siyasi reform ve sivil anayasa sözü verdi. Türkiye'nin Kasım ayından itibaren dönem başkanlığını devralacağı Konsey'e yapılan bu ziyaretin arkasında ise iki yörüğün geçmişe giden hikayesi vardı. Davutoğlu, hikayeyi uçakta şöyle anlattı: Çavuşoğlu'nun ailesi Alanya'da Toroslar'ın eteklerinden, benim ailem de Toros'un eteklerinden. Çocukluğumda onların yamacına geçerdik. Zaten ailelerimiz arasındaki tanışıklık da 300 yıl öncesine kadar uzanıyor." Bu arada Davutoğlu'nun kitapçı merakı Londra'da bir kez daha kendisini gösterdi. Ancak öğrencilik yıllarında dolaştığı kitapçılara bakan olarak gitmek isteyince büyük bir problemle karşılaştı. İngiliz polisi yürüyerek gitmesine izin vermedi. Üstelik sevdiği ikinci el kitapçıların yeri de güvenlik açısından uygun bulunmadı. O da soluğu Folyes'te aldı ve iki saat süren alışverişin ardından kitapçıdan 4 çanta ile ayrıldı.

ANI PULU BU KEZ ÇAVUŞOĞLU İÇİN BASTIRILDI
Avrupa Konseyi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı'na seçilen AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu için anı pulu çıkardı. Konsey, daha önce de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için anı pulu çıkartmıştı. Bu arada Çavuşoğlu, Türkiye'nin, 1949'dan bu yana kurucu üyesi olduğu AKPM'de başkanlık koltuğuna oturan ilk Türk unvanını taşıyor.


SİGARA ZAMMI KAÇAKLARI ARTTIRDI


AYLIK 27 TL'YE 5 BİN DAKİKA KONUŞMA

TAPUDA RÜŞVET ENGELLENECEK

MEMURLAR DİKKAT!
BİZE ULAŞIN