Çığlık çığlığa öldüler

Çığlık çığlığa öldüler
05.04.2012 Perşembe

Karasu Barajı'nda, 4 kişilik 'deniz bisikletine' 5 TEDAŞ işçisi bindi. Bot alabora oldu. Kurtarma helikopteri 5 saat gecikti. Göldeki buzlara tutunan işçiler ise çığlık çığlığa sulara gömüldü...

Erzurum'un Aşkale İlçesi'ndeki Karasu Barajı'nda, 5 işçinin sulara gömüldüğü facianın ardından ihmaller zinciri çıktı. Facia, önceki gece yaşandı. Karasu Barajı'ndan, çevre köylere elektrik veren enerji nakil hatları geçiyordu. Direklerden biri devrilince, TEDAŞ harekete geçti. Elektrik arızasını giderme görevi ise ustabaşı Mustafa Arifoğulları'na verildi. Ancak TEDAŞ'ta suya girmek için bot ya da sandal yoktu. İşçiler, Aşkale Belediyesi'nden 4 kişilik plastik deniz bisikletini ödünç aldı. Arifoğulları, Feridun Öztürk, Ahmet Sait Turan, Şahin Baykal ve Rıdvan Takım ile birlikte gölete gitti. 5 kişi, 700 metre uzaktaki elektrik direğine ulaşmak için açıldı.

'HAKKINIZI HELAL EDİN'
Buz tutan suda ilerleyen bisiklet hasar görünce işçiler suya düştü. Buz kütlelerine tutunan işçiler, "İmdat" diye bağırdı. İşçilerin çığlıklarını duyan vatandaşlar ise durumu jandarma ve polise bildirdi. Baraja giden jandarma ve polis, suya girecek malzemeleri olmadığı için çaresiz kaldı. Kıyıda ambulans, polis, jandarma vardı ama kimse yardım edemedi. Daha fazla dayanamayan işçiler, kıyıdakilerin bakışları arasında çığlık çığlığa gözlerden kayboldu. Son sözleri ise birbirlerine, "Hakkını helal et" diye bağırmaları oldu. Sivil Savunma ekipleri olay yerine ulaştığında ise artık çok geçti. Malatya'dan istenen gece görüşlü askeri helikopter ise baraja 5 saat sonra ulaştı. Havadan ve denizden yapılan aramalar ise hala sürüyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Erzurum TEDAŞ Müdürü Adnan Taşkesenli, "Arkadaşlarımız, 'Vatandaşın mağduriyeti sonlansın' diye inisiyatif alıp özverili davranmışlar. Araştırma yapılıp daha güvenli bir ulaşım aracı ve güvenlik ekipmanları sağlanması gerekirdi" dedi. Olay yerine giden aileler ise olayda ihmal olduğunu, çalışmaların yavaş yürüdüğünü ve zamanında müdahale edilmediğini öne sürdü. Aşkale Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Sinan AYDIN
BİZE ULAŞIN