Çevik Bir gözaltında

Çevik Bir gözaltında
12.04.2012 10:03 Güncelleme: 07.10.2017 08:21

28 Şubat soruşturması kapsamında 31 adreste arama yapılıyor... Emekli Orgeneral Çevik Bir gözaltına alındı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nın yürüttüğü 28 Şubat ile ilgili soruşturma kapsamında 3 ilde 31 farklı yerde arama yapıldığı bildirildi.

Dönemin orgenerallerinden 'Batı Çalışma Grubu'nun başında olduğu ifade edilen Çevik Bir'in İstanbul ve Ankara'daki evleri aranıyor.

Arama yapılan evlerden biri de Nuh Mete Yüksel'in..

28 Şubat sürecinde Genelkurmay 2. Başkanlığı görevinde bulunan Emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

O dönem komuta kademesi içinde yer alan emekli tuğgeneraller Erol Özkasnak, Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp'in evinde de arama yapılıyor.

Arama yapılan tüm evler asker kökenli isimlere ait.

Soruşturma 28 Şubat döneminin generallerini kapsıyor. Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği. mağdur olanların '28 Şubat'la ilgili yaptığı suç duyuruları üzerine soruşturma başlatmıştı.

Operasyona adını veren 28 Şubat 1997'de MGK toplantısı yapılmış ve bir dizi karar açıklanmıştı. Kararların irtica ile mücadele için alındığı ifade edilmişti.

ÜÇ YIL ÖNCE ÖZ'E İFADE VERMİŞTİ

Eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, 2009 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında zamanın savcısı Zekeriya Öz'e ifade vermişti. Savcı Öz, emekli generalin 28 Şubat'la ilgili şüpheli sıfatıyla ifadesini aldığını açıklamıştı. Çevik Bir'in, 1 yıl sonra da 'Devrimci Karargah Örgütü' soruşturmasında mağdur sıfatıyla ifadesi alınmıştı.
BİZE ULAŞIN