Gözaltına alınanlar neyle suçlanıyor?

Gözaltına alınanlar neyle suçlanıyor?
12.04.2012 16:42 Güncelleme: 07.10.2017 08:21

28 Şubat soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat ile ilgili soruşturma kapsamında 31 kişi için gözaltı kararı verildi.

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında, aramalar bu sabah saat 08.00 itibarıyla başladı. Soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, Niğde, Çanakkale ve Eskişehir'de arama yapıldı.

-GÖZALTINA ALINANLARIN KİMLİKLERİ-
28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da 11, Ankara'da 17, Eskişehir'de 1, Niğde'de 1, Çanakkale'de de 1 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu bildirildi.

Soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkarılan 31 kişinin kimlikleri şöyle: ''Ankara'da emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, emekli Kurmay Albaylar Hüsnü Dağ, Arslan Daştan, Oğuz Kalelioğlu, Sezai Kürşatökte, Ahmet Nazmi Solmaz; emekli Kıdemli Albaylar Serdar Çelebi, İbrahim Selman Yazıcı, emekli Albaylar Mustafa Kemal Savcı, Ziya Batur, Ruşen Bozkurt, Mehmet Şinasi Çalış, Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsrafil Aydın, Yahya Cem Özarslan; emekli binbaşı Ahmet Aka; emekli Başçavuş Hamza Özaltun

İstanbul'da emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneraller İdris Koralp, Ünal Akbulut; emekli albaylar Yüksel Sönmez, Eser Şahan, Cengiz Çetinkaya; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Orhan Nalcıoğlu, Mustafa Babacan; emekli Başçavuş Necdet Batıran, Aydın Karaşahin.
Çanakkale'de emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci; Niğde'de emekli Tümgeneral Ümit Şahintürk; Eskişehir'de emekli Albay Alican Türk.''

ÇEVİK BİR GÖZALTINA ALINDI
İstanbul'da haklarında gözaltı kararı olan 11 kişiden, aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9'u gözaltına alındı.

İstanbul'da gözaltına alınan eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu kişiler daha sonra Ankara'ya getirildi.

Ankara'da da gözaltına alınan zanlılardan bazıları ise Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolden geçirildi. Gözaltına alınanlar, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

-SUÇLAMA-
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, 28 Şubat soruşturmasını, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan yürüttüğü bildirildi.

-BAKANLARIN TEPKİSİ-
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türkiye darbelerle yüzleşiyor. Darbe döneminin geride kaldığına, Türkiye'de demokrasinin geldiği noktada hepimiz şahidiz'' dedi.

Arınç, ''Twitter''daki mesajında da ''28 Şubat ile bu toplumun mutlaka yüzleşmesi ve hesaplaşması gerekmektedir. Olay her yönüyle soruşturulmalıdır. Darbelerin, demokrasi dışı girişimlerin sorgulandığı, hukuk önüne çıkartıldığı bir Türkiye'den kimse endişe etmemelidir. Yargı, soruşturmanın her aşamasında hassas davranmalıdır. Özellikle gözaltılar konusunda yeni mağduriyetlere meydan verilmemelidir'' değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 28 Şubat sürecinde pek çok mağduriyet yaşandığını belirterek, ''Bunlara ilişkin maddi gerçeklerin, bizim gördüğümüz gerçeklerle ne kadar örtüşüp örtüşmediğini herkesin bilme hakkı var'' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Türkiye yakın siyasi tarihinde, geçmişinde yaşamış olduğu ve demokrasisini belli periyotlarla kesintiye uğratan olaylarla yüzleşmek durumundaydı. Bunlar yaşanıyor. Temenni ederim, önümüzdeki süreçte ülkemiz demokrasisi kurumsallaşmış, ayağı yere sağlam basan ve kesintiye, askıya alınamayan bir istikrara kavuşsun. Bütün çabalar bunun için'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Türkiye'nin yakın siyasi geçmişiyle yüzleşmesinin Türkiye'ye itibar kazandıracağını'' söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Şubat Soruşturması kapsamında çıkarılan gözaltı kararının son derece önemli gelişme olduğunu söyledi. Yazıcı, ''Türkiye'de artık dizginleri halk, millet, eline aldı. Dolayısıyla bu sürecin içinde aktif aktör olarak rol almış olanların hak ettikleri cezayı görmeleri hukuk devletinin gereğidir'' değerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Kimsenin tutuklanmasından, gözaltına alınmasından hoşnut olmam ve bir hukukçu olarak, suçlanan herkesin suçu sabit olana kadar masum olduğuna inanırım. Ancak en azından böyle bir tartışmanın, 12 Eylül yargılaması gibi, 30 yıl sonraya kalmamış olması, daha sıcağı sıcağına, daha deliller henüz tazeliğini muhafaza ederken bir soruşturma konusu olması en azından Türkiye'de hukukun eskisi kadar gecikmeyeceğini gösteriyor. Umarım ki suçluyu suçsuzdan kısa sürede ayıracak sağlıklı ve kısa süreli bir tartışma olur'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Türkiye, geçmişteki bazı karanlık fasıllarını aydınlatmaya çalışıyor, işin özü bu...'' diye konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye demokratikleştikçe, özgürlükler genişledikçe, geçmişte milletin iradesinin üzerine ipotek koyanlarla alakalı yaptırımların ortaya konmasının çok tabii olduğunu söyledi.

-SİYASİLERİN TEPKİSİ-
TBMM Başkanvekili ve dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, ''Soruşturma yeni başladı. Yargı sürecini izliyorum'' diye konuştu.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir yerde hukuksuzluk yoksa, baskı yoksa, adaletin, insan haklarının gerektirdiği şekilde herkesin yargılanmasına biz ses çıkarmayız. Adil şekilde olmak koşuluyla herkes gidip savunmasını yapabilir. Ama bugünkü Türkiye'de ben adaletin olmadığını söylüyorum. Adalet yok. Kişi savunma hakkını kullandı diye hapse mahkum oldu bizim ülkemizde. Hangi adaletten söz ediyorsunuz'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, 28 Şubat soruşturmasının ''yargıya ve kamuoyuna zarar verecek şekle çevrilmemesini'' isteyerek, ''Bir 28 Şubat mağduru olarak sevinemiyorum, keşke olmasaydı'' değerlendirmesinde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''28 Şubat'ın hedef aldığı partiye karşı kimler harekete geçmiştir. Bu süreçlerin de soruşturma kapsamına ele alınması gerekiyor'' diye konuştu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, ''Ayrımsız davranılmalı, 1990'lı bütün karanlık olaylar araştırılmalıdır'' dedi.

Saadet Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada, 28 Şubat sürecinin sorgulanmasının demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları açısından çok önemli ve olumlu bir adım olduğu değerlendirmesi yapıldı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ''Meclis, 28 Şubat'ın içerisinde olan siyasetçi, medya mensubu, asker olsun herkesin mutlaka yargılanarak o günün hesabını vermesini sağlamalı. Ben Türkiye adına bugünü de çok önemli bir gün olarak değerlendiriyorum ve bu sürecin sonuna kadar götürülüp, 28 Şubat sürecinin tüm mimarlarının hak ettiği karşılığı almalarını istiyorum'' ifadelerini kullandı.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Millete yapılan bu zulmün karşılıksız kalmamasını bekliyoruz. Bu darbe, kitlelerin yukarı doğru hareket etmelerinin önünün kesilmesi amacıyla yapılmıştır. Nice akademisyen arkadaşımız görevlerinden uzaklaştırılmış, binlerce öğrenci arkadaşımız okullarından atılmış ya da okuma imkanı verilmemiştir'' dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, 'Çevik Bir'in 'balans ayarı yapıyoruz' derken gün gelip başka balans ayarları yapılabileceğini de bilmesi gerekirdi'' diye konuştu.

Refah-Yol Hükümeti devlet bakanlarından HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Demircan, 28 Şubat soruşturmasına ilişkin, ''Yargı sürecinin başlaması fevkalade iyi bir şey'' görüşünü ifade etti.

Refah-Yol Hükümeti devlet bakanlarından Bahattin Şeker, TBMM'nin, darbe ve muhtıralarla ilgili araştırma komisyonu kurduğunu hatırlatarak, ''28 Şubat soruşturulmalı. Her şey açığa çıkmalı'' ifadelerini kullandı.

-DİĞER TEPKİLER-
Adana Cumhuriyet Savcısı görevindeyken 2003'te 12 Eylül darbesini yapanlar hakkında iddianame hazırladıktan sonra HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, arama ve gözaltı kararlarını ''gayet olumlu bir gelişme'' olarak nitelendirerek, ''Bugünden sonra darbe yapmaya heves edenlerin bir kez değil bin kez düşünmeleri gerekir'' dedi.

Ünlü yönetmen Osman Sınav'ın kardeşi, Trakya Üniversitesi (TÜ) Güzel Sanatlar Dekanı Prof. Dr. Ahmet Sınav, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde anatomi bölümünde binbaşı rütbesinde akademik çalışmalarda bulunduğu sırada 28 Şubat süreciyle ordudan res'en emekliye ayrıldığını söyledi. ''Malum ordudan ihraç edildikten sonra bizim kariyerimizin önü kesildi'' diyen Sınav, 28 Şubat süreci sonrası Türkiye resmen kabuk değiştirdi'' değerlendirmesinde bulundu.

28 Şubat sürecinde Sabah gazetesinin sahibi olan iş adamı Dinç Bilgin, ''Gelişmeleri çok hayırlı bir süreç olarak görüyorum. Askerler o dönemde kendilerini ülkenin hakimi olarak görüyorlardı. Kendilerini tüm anayasal kurumların üzerinde görüyorlardı'' dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şefik Dursun, 28 Şubat sürecinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden, dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Kemal Alemdaroğlu tarafından, ''Başörtülü öğrencilerin ders ve sınavlara alınmaması'' yönündeki sözlü uyarısına uymadığı için alındığını belirtti.

Dursun, ''Öncelikle dönemin askeri lobilerinin, askeri kurumlar içerisindeki çetelerin, daha sonra da onlarla birlikte hareket eden 'sivil generallerin' sorgulanmasını, yapılanların hesabının sorulmasını çok isterim, temenni ederim'' diye konuştu.

28 Şubat sürecinde hakkında açılan 11 davadan beraat eden avukat İrfan Sönmez, ''askerin bu milletin efendisi olmadığını, demokrasilerde insanların kendi kendisinin efendisi olduğunu'' ifade etti. Sönmez, ''28 Şubat'ta 'balans ayarı yaptık' demişlerdi. Şimdi Türk siyaseti darbecilere balans ayarı yapıyor. Doğru olanı yapıyor'' dedi.

BASK Genel Başkanı Resul Akay da soruşturmayı olumlu bulduklarını ve desteklediklerini belirterek, ''isabetli, ancak geç kalmış bir soruşturma'' tanımını yaptı.

Jandarma üsteğmen rütbesiyle görev yaparken 28 Şubat sürecinde Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla uzaklaştırılan Gürüy Kıran, ''12 Eylül 2010'da yapılan referandum sonrası oluşan ortam beni heyecanlandırdı. Elimde orduya tekrar kabul edildiğime dair bir belge olsa hemen evime gidip bavulumu toplayarak göreve başlamaya hazırım. Görevime dönmeyi, üniformamı yeniden giymeyi isterim'' dedi.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı Seher Akçınar Bayer, ''Babam okumamı çok istiyordu. Başımı açıp okulu tamamlamamı istiyordu. Bunun için benimle gelmişti. Ancak bizi okuldan içeri dahi almadılar. 'İkna odaları' adı altında hocalar benimle konuşup, dini tercihime yönelik engelleme yaptılar. Kayıt yapamayınca babamla Malatya'ya döndük'' diye konuştu.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Niğde ve Çanakkale'de arama yapıldığı ve yaklaşık 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı bildirildi. Emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan ile İdris Koralp gözaltına alındı. Savcı, gözaltı çıkarılan 31 isme de ulaşıldığını açıklayarak tüm isimler Ankara'ya götürülüyor.

BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, 28 Şubat soruşturmasını, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan yürüttüğü bildirildi.

EMEKLİ TÜMGENERAL ÜMİT ŞAHİNTÜRK'ÜN EVİNDE ARAMA
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tümgeneral Ümit Şahintürk'ün Niğde'nin Altunhisar ilçesinde elma bahçesi içindeki evinde arama yapılıyor.

Şahintürk'ün, Altunhisar ilçesi İstiklal Caddesi Kızılyel Kümeevler'deki evine gelen ekipler, evde kimsenin bulunmaması üzerine çilingir yardımıyla kapıyı açtı.

Cumhuriyet savcısının nezaretinde evde arama yapılıyor.

ÖZKASNAK, EVİNİN ÖNÜNE JANDARMA ÇAĞIRDI
28 Şubat soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılanlardan Erol Özkasnak, Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak beldesindeki evine jandarma çağırdı. Gazetecileri engellemek amacıyla Gümüşkaya Jandarma Karakolu'na telefon eden Özkasnak'ın evinin önünde, şu anda iki jandarma bekliyor.

HSYK SORUŞTURMADA YOK
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici, 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da 11, Ankara'da 17, Niğde'de 1, Çanakkale'de de 1 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu bildirdi.

Hamsici, basın mensuplarıyla düzenlenen tanışma toplantısında, özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturmasıyla ilgili soruları yanıtladı.
''28 Şubat sürecinde Genelkurmay'da brifing alan hakim ve savcılarla ilgili resen bir inceleme başlatacak mısınız?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Hakim, savcılarla ilgili böyle bir düşüncemiz yok. Gelişmeleri izleyelim bakalım. Yani brifing almaya giden hakim ve savcılar hakkında soruşturma yapmayı düşünmüyoruz, ama gelişmeleri değerlendireceğiz. Varsayım üzerine bir şeyler söylemek çok doğru değil. Brifingde ne söylenmiş de hakim ve savcılar bundan etkilenmiş.''

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur da aynı yöndeki soru üzerine, o dönemde çok tartışılan bu brifingin Adalet Bakanlığı ile dönemin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu arasında da tartışmalara neden olduğunu belirterek, ''O dönemde Sayın Bakan, brifingle ilgili hakim ve savcılara izin vermediğine ilişkin bir yazı göndermişti. Ancak bu konu HSYK'nın gündemine gelmiş ve kurul 'Bu konu Adalet Bakanının izin vereceği hallerden değildir, dolayısıyla gidebilirler' demişti'' diye konuştu.

Geçmişte yapılan işlemleri yok sayamayacaklarını ve devlette devamlılığın esas olduğunu ifade eden Okur, ''Bu husus dönemin HSYK'sında konuşulmuş, tartışılmış, herhangi bir sorun olmadığı kanaatine varılmış. Dolayısıyla tekrar 'Haydi gelin bakalım, yeniden buna bakalım' demek düşünülemez, ama somut olarak bir şikayet gelir ve 'şu, şunu yapmıştır' diye önümüze delil koyarlarsa o ayrıca değerlendirilir. Ama bunun dışında 'O dönemin hakim ve savcılarıyla ilgili inceleme yapalım' demek düşünülemez'' dedi.

Hamsici, soruşturmayla ilgili kendisine gelen ayrıntıların tekrar sorulması üzerine, şunları söyledi:
''İstanbul'da 11, Ankara'da 17, Niğde'de 1 ve Çanakkale'de de 1 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. Gözaltına alınması kararı çıkanlar arasında emekli Orgeneral Çevik Bir, Tuğgeneraller İdris Koralp ve Abdullah Kılıçarslan gibi isimler bulunuyor. Arama yapılan yerler de var dendi. İlk sorduğumuzda Nuh Mete Yüksel'in evinde de arama yapılıyor gibi bir bilgi geldi ama doğrulanmadı.''

ÜÇ YIL ÖNCE ÖZ'E İFADE VERMİŞTİ
Eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, 2009 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında zamanın savcısı Zekeriya Öz'e ifade vermişti. Savcı Öz, emekli generalin 28 Şubat'la ilgili şüpheli sıfatıyla ifadesini aldığını açıklamıştı. Çevik Bir'in, 1 yıl sonra da 'Devrimci Karargah Örgütü' soruşturmasında mağdur sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

TUĞGENERAL KILIÇARSLAN'IN EVİNİN ÖNÜNE AMBULANS GELDİ
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın Ankara Birlik Mahallesi'ndeki evinin önüne ambulans geldi.

Kılıçarslan'ın oturduğu Çağıl Apartmanı'nın önünde duran ambulanstan bir doktor inerek binaya girdi. Yaklaşık yarım saat içeride kalan doktor, daha sonra ambulansla evin önünden ayrıldı.

FENERBAHÇE ORDUEVİ'NDE HAREKETLİLİK
Ankara merkezli yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da aramalar sürüyor. Bu kapsamda Fenerbahçe Orduevi'nde de arama yapıldı.

'28 Şubat'la ilgili suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlatmıştı.

Operasyona adını veren 28 Şubat 1997'de MGK toplantısı yapılmış ve bir dizi karar açıklanmıştı. Kararların irtica ile mücadele için alındığı ifade edilmişti.

BİZE ULAŞIN