Tunceli'de iki mevsim birden yaşanıyor

Tunceli'de iki mevsim birden yaşanıyor
16.04.2012 16:47 Güncelleme: 16.04.2012 16:48

Son yılların en zorlu kışını geçiren Tunceli'de bazı yerler hala karla kaplı dururken bazı yerlerde ise bahar kendini hissettirme başladı.

Kış mevsiminin en yoğun ve uzun geçtiği Ovacık ilçesinde kar hala sokak ve evlerin üstünde duruyor.

Tunceli'ye bağlı Pertek ilçesinde ise tam tersine bir görüntü yaşanıyor. Pertek ilçesinde ağaçların açtığı çiçekler, ilgi çekiyor. Kar yağışının geçtiğimiz aylarda 4 metreyi bulduğu ilçede sıcaklığın artması ile kar kalınlığı 1,5 metreye düştü. Ovacık Belediyesi sokak ve caddelerdeki karla mücadele çalışmasını devam ettiriyor.

Karın henüz ortadan kalkmadığı Ovacık'ın Yeşilyazı köyündeki Hoca Ahmet Yesevi YİBO öğrencileri hala kar ile mücadele ediyor. YİBO'da dersliklerin bulunduğu binanın hala yarısı kar altında olduğu için birinci katlarda öğrenim gören öğrencilerin bulunduğu dersliklerin pencereleri tamamen kar ile kaplı. Okulda öğrenim gören öğrenciler, karların erimemesi ve pencerelerin karlar ile kapalı olması nedeniyle çok sıkıldıklarını belirterek, bir an önce baharın gelmesini istiyor.

Yeşilyazı Köyü sakinlerinden 85 yaşındaki Mehmet Yıldız da ömrü boyunca Nisan ayının ortasında metrelerce karı görmediğini belirterek, "Bu yaşıma kadar böyle bir şey görmedim. Nisan ortasında hala metrelerce kar var. Bu durumda biz baharı zor görürüz. Bu karlar ancak mayıs ortasında erir ve bahar da geçmiş olur. Her şey çok kötü gitti ve hayvanlarımız çok zor durumda. Kimse bizlere yardımcı olmadı, bizi kar-kış ile baş başa bıraktılar." diye dert yandı.

Tunceli'nin Kuzey-Batı'sında bulunan Ovacık ilçe merkezi ve çevresinde beyaz esaret devam ederken, kentin batısında Keban Baraj gölü kıyısında bulunan Pertek ilçesinde ağaçlar çiçek açmış. Kış mevsiminde tarihinin en çok yağışını alan Pertek ilçesinde Mart ayı başında karın tamamı eridi. İlçe çevresindeki renga renk çiçekler, yem yeşil tarlalar ve kır çiçeklerinin kokusu her yerden hissediliyor.
BİZE ULAŞIN