Yavru Vatan

Yavru Vatan
16.04.2012 Pazartesi

Parasızlık, evlat acısına tuz bastı! Yaşlı anne, maddi zorluklar nedeniyle Kıbrıs Harekatı'nda şehit düşen oğlunun mezarını, tam 38 yıl sonra ziyaret edebildi.

"Maddi zorluklar" bir anneyi şehit düşen evladından ayırdı. Ankara'nın Çubuk İlçesi'nde yaşayan yaşlı çift, Kıbrıs'ta şehit olan evlatlarının mezarını tam 38 yıl sonra ziyaret edebildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20 Temmuz 1974 tarihinde, Kıbrıs'ta başlattığı askeri harekat sırasında şehit düşen 498 askerden biri de Halil Aslan idi. Aslan, diğer şehitler gibi Lefkoşa Şehitliği'nde toprağa verildi. Ankara Çubuk'ta yaşayan acılı anne, maddi sorunlar nedeniyle Lefkoşa'ya gidip, oğlunun mezarını göremedi. Acı olayın ardından tam 38 yıl geçti. Ölmeden önce evladının kabrini görmek isteyen anne Şaziye Aslan'ın imdadına ise Çubuk Kaymakamlığı yetişti. Kaymakamlığın yardımıyla şehidin annesi Şaziye ve babası Cemal Aslan, KKTC'ye gitti. Yıllar sonra "Yavru Vatan"a giden Aslan ailesi, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal tarafından ağırlandı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı mensubu iki personel tarafından Lefkoşa Şehitliği'ne götürülen Aslan çifti, 38 yıl sonra evlatlarının mezarına sarılıp, gözyaşı döktü.

'CENNETTE BULUŞURUZ OĞLUM'
Şehit oğluyla fotoğraf çekilen anne Şaziye Aslan, "Bu benim yavrumla çektirdiğim en güzel fotoğrafım'' dedi. Şehit annesi, oğlunun mezar taşını elleriyle severken, "Rüyama dahi girmedin, bak yanına geldim, bundan sonra sen de rüyalarıma gel olur mu yavrum?'' diyerek ağladı. Anne Şaziye Aslan, yanındakilere de "Oğlumu sık sık ziyaret edin, dualarınızı eksik etmeyin, bol bol da fotoğrafını çekip bana yollayın'' diye selendi. Baba Cemal Aslan ise, "Oğlum, bu seni dünya gözüyle son görüşüm. İnşallah seninle cennette buluşuruz'' ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN