CHP'den gazeteciler için kanun teklifi

CHP'den gazeteciler için kanun teklifi
17.04.2012 12:03 Güncelleme: 17.04.2012 12:03

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, görevini yaparken kişilerle ilgili olumsuz değerlendirmelerde bulunan basın mensuplarına ceza verilmemesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Basın Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, görevlerini yaparken, kişilerle ilgili somut isnatlarda ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunan basın mensuplarına ceza verilemeyecek. İsnat ve değerlendirmelerin gerçek ve somut vakalara dayanması ve basın mensubunun göreviyle ilgili olması gerekecek.

Basın mensuplarının basın özgürlüğü kapsamında görevlerinden doğan veya görevleri nedeniyle işledikleri suçlardan dolayı haklarındaki soruşturma, Adalet Bakanlığı'nın vereceği izinle suçun işlendiği yerin savcısı tarafından yapılacak.

Basın kuruluşlarının yazıhanesi, merkezleri, şubeleri ve gazetecilerin konutları ancak mahkeme kararıyla, savcı denetiminde ve bağlı oldukları meslek odasının temsilcisinin katılımıyla aranabilecek.

Süreli yayınlarda eser sahibinin belli olmaması, yurt dışında bulunması nedeniyle yargılanamaması halinde, sorumlu müdür, genel yayın yönetmeni, editör, basın danışmanının bağlı olduğu yetkili; süresiz yayınlarda ise basımcı sorumlu olacak.

BİZE ULAŞIN