Bakan Şahin'den flaş açıklama

Bakan Şahin'den flaş açıklama
18.04.2012 11:36 Güncelleme: 18.04.2012 18:59

İçişleri Bakanı Şahin, dün İstanbul'da bulunan patlayıcılarla ilgili konuştu...

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul'da bulunan patlayıcıların, ''müze malzemesi olarak koyulmadığını, hatıra eşya olarak saklanmadığını'' belirterek, ''21 Mart, olmadı 1 Mayıs, olmadı başka 1 Mayıs... Netice itibariyle bu ülkede patlatılmak için, yıkıcı, bölücü örgütlerin ve onların uzantılarının eseri'' dedi.

Şahin, Türk İdareciler Derneğince düzenlenen Katılımcı Demokrasi ve Sivil Toplum Sempozyumu'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul'da Kozlu Mezarlığı'nda bulunan patlayıcılara ilişkin soru üzerine Şahin, mezarlıkta tesir gücü yüksek 15 kilogram patlayıcı bulunduğunu, bu patlayıcıyla yaklaşık 500 el bombası yapılabileceğini söyledi.

Patlayıcının, 21 Mart öncesi ve sonrasında İstanbul'da düzenlenmek istenen yasa dışı Nevruz gösterilerin yapılacağı alana yakın bir yerde depolandığını ifade eden Şahin, ''İstanbul polisi uzun süredir bu konuyu takip ediyordu. Bağlantıları ele geçirildi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bütün polis teşkilatımızı, jandarmamızı, memleketin ve bu milletin güvenliği için çalışan bütün arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Bu tür çalışmalar devam ediyor, edecek'' diye konuştu.

Bakan Şahin, ''Patlayıcı 1 Mayıs ile ilgili provokasyon hazırlığı olabilir mi'' sorusu üzerine, ''Şüphesiz. Yani o patlayıcıyı oraya müze malzemesi olarak koymadılar'' dedi.

''Patlayıcı provokasyon olabilir mi'' denilmesi üzerine Bakan Şahin, ''Müze malzemesi olarak koymadılar. Bir hatıra eşya olarak da saklamadılar. 21 Mart, olmadı 1 Mayıs, olmadı başka 1 Mayıs... Netice itibariyle bu ülkede patlatılmak için yıkıcı, bölücü örgütlerin ve onların uzantılarının eseri. Eserleriyle övünsünler ama durmak yok. Bunların peşinde ve ensesindeyiz'' diye konuştu.

Bakan Şahin, sempozyumdan ayrılırken de BDP'li vekillerin dinlendikleri iddiasına ilişkin soruyu yanıtladı. Şahin, ''BDP'li vekiller, her zaman konuyu saptırmakta uzmandırlar. O yönde herhangi bir açıklamamız olmadı, olmayanı konuşuyoruz'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda dün reddedilen hakkındaki gensoru konusunda muhalefetin tutumuna ilişkin soruyu da Şahin, ''Normaldir, yani gensoru zaten kendisi serttir, yumuşak bir iş değildir. Muhalefet kendi tabanına aykırı bir tavır ortaya koymuştur, onu söyleyebilirim'' diye yanıtladı.
BİZE ULAŞIN