İstanbul'da fırtına etkili oluyor

İstanbul'da fırtına etkili oluyor
18.04.2012 13:33 Güncelleme: 18.04.2012 15:16

Kuvvetli fırtına İstanbul'da da hissediliyor. Bir anda şiddetlenen rüzgar çatıları uçururken, sokaktaki insanları da hazırlıksız yakaladı.

İstanbul'un pek çok semtinde şiddetli rüzgar etkisini hissettirmeye devam ediyor. Fırtına nedeniyle Boğaziçi Köprüsü araç trafiğine kapatıldı. Fırtına etkisini azaltınca Boğaziçi Köprüsü kontrollü olarak trafiğe açıldı.

Boğaziçi Köprüsü'nün halatlarının koptuğuna ilişkin haberler yetkililer tarafından yalanlanırken, köprüden geçecek sürücülere köprüden geçerken direksiyonu sıkı tutmaları uyarısı yapıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre rüzgarın hızı 100 KM'ye ulaşacak. Kentin pek çok semtinde şiddetli rüzgar etkisini hissettirmeye devam ediyor. Toz fırtınası sebebiyle göz gözü görmedi. Lodos fırtınasının etkisiyle bazı binaların çatısı uçtu.

HARBİYE'DE 2 YARALI

Harbiye'de İnşaat iskelesinin polis merkezine düşmesi sonucu iki kişi yaralandı.


TEKNEDE YANGIN

Ahırkapı açıklarında içinde 10 kişinin bulunduğu bir teknede yangın çıktı. Edinilen son bilgilere göre yangın kontrol altına alındı.

KAPALIÇARŞI'NIN ÇATISI ZARAR GÖRDÜ

İstanbul'da yaşanan şiddetli rüzgar ve fırtına nedeniyle Kapalıçarşı'nın çatısı zarar gördü, Bayrampaşa'da bir caminin minaresi çöktü.

KONYA'DA KUM FIRTINASI

Konya yakınlarından meydana gelen kum fırtınası nedeniyle Ankara-Konya yolunda ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Yaklaşık 200 aracın ise kaza yaptığı iddia ediliyor.

METEOROLOJİ UYARDI

İç ve batı bölgelerde fırtınanın etkili olduğu, rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Marmara'nın güneyi ile akşam saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, tahminler doğrultusunda bugün güneyli yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgar, halen iç ve batı bölgelerde etkili olmaya devam ediyor. Bugün şu ana kadar ölçülen gün içi maksimum rüzgar hızı değerleri; Datça 137, Amasra 125, Şarkikaraağaç 120, Elmadağ 110, Foça 108, Şuhut 101, Fethiye 88, Bodrum 87, Güney 82, Cihanbeyli ve Emirdağ 81, Yatağan 75, Zonguldak 73, Afyon 65, Ankara'da 60 km/saat oldu.

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Marmara'nın güneyi ile akşam saatlerinden itibaren Marmara bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde (60-80 zaman zaman hamleli olarak 100 km/s) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli fırtına nedeni ile meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, toz taşınımı, görüş mesafesinde azalma, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenme gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

BİR UYARI DA iGDAŞ'TAN

"İstanbul genelinde kuvvetli fırtına etkili olmaktadır.

Rüzgarın etkisi ile oluşabilecek baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının rüzgarlı havalarda bacalı cihazlarını kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir.

Ayrıca vatandaşlarımızın cihazın bulunduğu mekanda yatmamaları da önem arz etmektedir. Cihazların bulunduğu mekandaki hava alışverişini sağlayan menfezlerin de kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekler, sağlıklı ve konforlu günler dileriz."

Öte yandan, Türkiye'nin batı kesimlerinde görülen kuvvetli lodosun etkisiyle güney ve iç kesimlerde toz taşınımı beklendiğinden, hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşüş, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

SEFERLER İPTAL OLDU

Türk Hava Yolları (THY) İstanbul'da etkili olan şiddetli lodos nedeniyle yarınki 42 iç ve dış hat seferini iptal etti.

THY, iptal seferlere ilişkin resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda, olumsuz hava koşulları(güneyli rüzgar) nedeniyle hava yolu ulaşımında aksamalar olduğu ve yarın itibarıyla bazı seferlerini iptal edildiğ belirtildi.

Buna göre, THY, yarın Atatürk Havalimanı'ndan yapılması planlanan Bologna, Nice, Moskova, Tel aviv, Lefkoşa, Sanaa ve Musul dış hat seferleri ile Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Gaziantep, Antalya, İzmir, Trabzon, Van ve Erzurum'a olan bazı iç hat seferleri iptal edildi.

Duyuruda, yolcuların havalimanına gelmeden önce uçuşlarını (444 0 849) numaralı çağrı merkezi'nden veya THY'nin internet sitesi üzerinden kalkış-varış uygulaması ile kontrol etmeleri istendi.

Bu arada, etkili olan lodos nedeniyle THY'nin Bağdat ve Biritish Airways'in Londra'dan gelen uçağı Atatürk Havalimanı'na inişi sırasında ani değişen rüzgar nedeniyle pisti pas geçti. Uçakların daha sonra normal olarak inişlerini gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Ayrıca, Atatürk Havalimanı'ndaki 223 numaralı körükte, Lefkoşa'ya gitmek üzere park halinde bulunan THY'ye ait uçak da rüzgar nedeniyle yaklaşık yarım metre yerinden kaydı. Şiddeti lodos nedeniyle havalimanı çevresindeki bazı reklam panolarının da yerlerinden düştüğü belirtildi.

DHMİ yetkilileri de, şiddetli lodos nedeniyle Atatürk Havalimanı'na uçakların iniş ve kalkışlarda yaşanan gecikmelerin sürdüğünü kaydettiler.


BİZE ULAŞIN